Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանն ընդունել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Օլիվիե Դըկոտինյիին
03.08.2023 13:04
Ողջունելով դեսպանի առաջին այցը Կապան՝ համայնքի ղեկավարը նախ շնորհավորել է դեսպանին Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունը սկսելու առթիվ և բարձր գնահատել Ֆրանսիայի կառավարության գործուն քայլերը՝ ի աջակցություն հայ ժողովրդի։ Համայնքի ղեկավարը դեսպանին մանրամասներ է ներկայացրել տարածաշրջանի շուրջ ստեղծված անվտանգային իրադրության մասին, մասնավորապես խոսել 44-օրյա պատերազմի և 2022 թվականի սեպտեմբերյան ագրեսիայի հետևանքով համայնքում առաջացած մարտահրավերների մասին և այդ համատեքստում կարևորել Կապանում ԵՄ դիտորդական առաքելության գրասենյակի բացումը՝ համոզմունք հայտնելով, որ այն կնպաստի անվտանգության որոշակի երաշխիքների ստեղծմանը։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար և իր խոսքում նշել, որ Սյունիքը ռազմավարական նշանակության մարզ է, լի սպառնալիքներով, և մարզի կայունությունը կարևոր է ամբողջ Հայաստանի համար։
Զրույցի ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև Ֆրանսիայի Հանրապետության հետ ապակենտրոնացված համագործակցության շրջանակներում Կապան քաղաքի և Ֆրանսիայի Հանրապետության ՕՌԱ շրջանի Սենտ-Էտիեն քաղաքի հետ համագործակցության հեռանկարները և այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ քայլերի ձեռնարկման հետ կապված հարցերը:
Հանդիպման ավարտին պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել շարունակական դարձնել աշխատանքային շփումները՝ առարկայական արդյունքների հասնելու համար: