Պատմության մեջ կան տարեթվեր, որոնց պատմական արժեքն ու կարևորությունը տասնամյակների ընթացքում ավելի է ամրապնդվում: Մեր պատմության մեջ այդպիսի տարեթվերից է հենց 1918 թվականի մայիսի 28-ը, որն իրականություն դարձրեց հայ ժողովրդի դարավոր երազանքը և պետականության հիմք դրեց։ Սարդարապատի, Բաշ-Ապարանի և Ղարաքիլիսայի նշանակալի հերոսամարտերի շնորհիվ ծնվեց Հայաստանի Առաջին Հանրապետությունը։
Չնայած նրան, որ Առաջին Հանրապետության կյանքը կարճ էր, և նրան բաժին էր հասել բազմաթիվ խնդիրներ, այնուամենայնիվ, ազատ, անկախ, ինքնիշխան ու հզոր պետություն ունենալու գաղափարն ու ձգտումը հայ ազգը փոխանցեց սերնդե-սերունդ՝ այն իրականություն դարձնելով 1980-ական թվականների վերջին: Վստահ եմ, որ այսօր էլ հայ ժողովուրդն իր միասնության, վճռականության, կազմակերպվածության և նպատակասլացության շնորհիվ կկարողանա շտկել իր կորացած մեջքը, գրանցել նոր հաղթանակներ և շարունակել բազմադարյա ուղին՝ արժանապատվորեն և հային վայել կեցվածքով։
Մեր պարտքն է հիշել ու փառաբանել Հայաստանի Առաջին Հանրապետության հիմնադիրներին, ովքեր մեծագույն ներդրում են ունեցել մեր պատմության ամենաբացառիկ էջերից մեկի կերտման գործում և որից անմասն չեն մնացել նաև կապանցիները։
Մաղթում եմ քաջ առողջություն, ամուր հավատ, դժվարությունները դիմագրավելու կամք ու տոկունություն: