Քաջարան համայնքի ղեկավար Մանվել Փարամազյանի շնորհավորական խոսքը
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, հարգարժան քաջարանցիներ։
Սրտանց շնորհավորում եմ ձեզ` Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակների 77-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Մեր ժողովրդի համար Երկրորդ համաշխարհային պատերազմը դարձավ իսկապես Հայրենական մեծ պատերազմ: Բազում հայորդիներ կռվեցին իրենց հայրենիքի ազատության և լուսավոր ապագայի համար: Պայքարեցին բոլոր ճակատներում, մարտի դաշտում և թիկունքում: Այսօր մենք հարգանքի և երախտագիտության խոսք ենք մատուցում` ավաղ արդեն փոքրաթիվ այն վետերաններին, ովքեր այսօր էլ մեր կողքին են:
Քաջարան քաղաքը նունպես անմասն չմնաց այդ պատերազմին և իր պատվավոր վետերաններով իր ուրույն տեղն ունեցավ, ովքեր պատերազմից հետո վերադառնալով հայրենի բնօրրան` շարունակեցին շենացնել այն` աշխատելով և մասնակցելով հանքարդյունաբերական հսկա կոմբինատի հիմնարկեքին և ԽՍՀՄ-ով մեկ նրա ճանաչմանը։
Հարգելով քաջարանցի վետերանների վառ հիշատակը և օրվա խորհրդին ընդառաջ` ուզում եմ շնորհավորել Քաջարանի պատվավոր քաղաքացի և միակ կենդանի վետերան` Արշալույս Հովհաննեսի Թադևոսյանի ծննդյան 100 ամյակը և նրան առողջություն մաղթել ու երկարակեցություն։
Հարգելի քաջարանցիներ` սա ոչ միայն ռազմական հաղթանակի, այլև խաղաղության տոն է: Խորհրդային Միության մյուս ժողովուրդների հետ միասին մենք թանկ գին վճարեցինք այդ հաղթանակի համար՝ վաստակելով խաղաղություն: Այդ խաղաղությունը մեզ պատմական հնարավորություն տվեց, որպես ազգ կրկին ոտքի կանգնելու` տնտեսապես, մշակութապես և քաղաքականապես: Եվ մենք գիտենք այդ խաղաղության գինը:
Սիրելիներս` այսօր մենք պետք է դասեր քաղենք պատմությունից և շարունակենք միասնաբար հզորանալ գիտությամբ և տնտեսապես` ի շահ Հայաստանի և Արցախի։
Շնորհավո'ր մայիսի 9, շնորհավոր հաղթանակի օր, փառք ու պատիվ Հայոց բանակի սպային և զինվորին, և հավերժ փառք` Հայրենական մեծ և Արցախյան պատերազմներում մարտիրոսված մեր քաջորդիներին։