Հարգելի΄ համաքաղաքացիներ,
Տեղեկացնում ենք Ձեզ, որ համայնքների տնտեսական և սոցիալական ենթակառուցվածքների զարգացմանն ուղղված սուբվենցիայի ծրագրերի շրջանակում Կապան համայնքում նախատեսվում է իրականացնել ՀՀ Սյունիքի մարզի Կապան քաղաքի Շահումյան փողոցի մայթերի վերանորոգման, ծառատնկման, կանաչապատ տարածքների վերականգնման և բարեկարգման աշխատանքներ։ Ծրագիրն իր մեջ ներառում է նաև 161 հատ ծառի հատում, արմատների հանում, այդ թվում՝ 99 հատ՝ մինչև 160 մմ տրամագծով ծառ, 25 հատ՝ 160-250 մմ տրամագծով ծառ, 14 հատ՝ 240-320 մմ տրամագծով ծառ և 23 հատ՝ 320 մմ և ավելի տրամագիծ ունեցող ծառ։ Կհատվեն և արմատներով կհանվեն այն ծառերը, որոնք վնասում են մայթի և ճանապարհի ծածկը, վտանգ են ներկայացնում բնակիչների և շենք-շինությունների համար, ինչպես նաև այն ծառերը, որոնք ալերգիկ հատկություններ ունեն։ Հատված և արմատներով հանված 161 հատ ծառի փոխարեն կտնկվի 475 հատ՝ 1 մետր բարձրություն ունեցող պենսիլվանյան /գանգրասաղարթ/ հացենու տնկիներ, որոնք գեղեցիկ են կանաչապատման համար, ժամանակին էտման դեպքում՝ հսկա չափերի չեն հասնում, արմատային համակարգը ուղղաձիգ է՝ մայթին և ճանապարհին վնաս չեն հասցնում, ալերգիկ ռեակցիաներ չեն առաջացնում։
Աշխատանքների ընթացքում առաջացած փայտանյութը կբաշխվի սոցիալապես անապահով բնակիչներին և վառելափայտ օգտագործող համայնքային կառույցներին։
Աշխատանքներում հնարավորինս կներգրավվեն ՀՀ շրջակա միջավայրի նախարարության համապատասխան ՊՈԱԿ-ները և ստորաբաժանումները։
Հաշվի առնելով նախատեսվող աշխատանքների կարևորությունը բնապահպանական տեսանկյունից, առաջարկում ենք մինչև 2020 թվականի հուլիսի 15-ը՝ ժամը 18։00, Կապանի համայնքապետարան ներկայացնել Ձեր առաջարկությունները, դիտողությունները և մտահոգությունները՝ կապված ծառահատման և նոր ծառերի տնկման աշխատանքների հետ։ Առաջարկությունները, մտահոգությունները և դիտողությունները կարող եք ներկայացնել՝ այցելելով Կապանի համայնքապետարան, Ա․ Մանուկյան 5ա հասցեով կամ դրանք ուղարկելով [email protected] էլեկտրոնային փոստին։ Լրացուցիչ հարցերի դեպքում կարող եք դիմել Կապանի համայնքապետարանի քաղաքաշինության և կոմունալ տնտեսության բաժին, հեռախոս 0285 40479։ Պատասխանը Ձեզ կուղարկվի էլեկտրոնային փոստով կամ դիմումում նշված՝ բնակության վայրի հասցեով։
COVID 19 վիրուսի տարածման վտանգի կանխարգելման նպատակով արտակարգ իրավիճակով պայմանավորված, համայնքապետարանում քննարկում չի կազմակերպվի։
Միասին գեղեցկացնենք մեր համայնքը։