Կապան․ զինվորացու տղաները մեկնեցին ծառայության
Հայոց բանակի շարքերի թարմացման, կամ որ միևնույն է՝ ձմեռային զորակոչի շունչը նաև մարզկենտրոն Կապան հասավ:
Հունվարի 15-ին, ավանդույթի համաձայն, ձմեռային զորակոչի առաջին հավաքին նվիրված հանրահավաք տեղի ունեցավ Գարեգին Նժդեհի հուշահամալիրում:
Աննախադեպ բազմամարդ էր հուշահամալիրը, և տարբեր էր մարդկանց հոգեվիճակը. ոմանք հուզված են, չեն թաքցնում արցունքները, ոմանք հպարտություն են ապրում, քանզի իրենց որդին այնքան է հասունացել, որ եկել է բանակ ճանապարհելու ժամանակը: Ռուբեն և Գրետա Դավթյան ամուսինները բանակ են ճանապարհում իրենց երրորդ թոռանը: Այն համոզմունքն ունեն, որ տղա զավակն անպատճառ պիտի ծառայի, և Հայաստան աշխարհին խաղաղություն, զինակոչիկներին՝ անփորձանք ծառայություն մաղթեցին:
Օրվա խորհրդին պատշաճող օրհնանքի խոսքեր հնչեցրին Վահանավանքի հոգևոր հովիվ տեր Ավետիք քահանա Մարտիրոսյանը և Կապանի Սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու հոգևոր հովիվ տեր Խաչատուր քահանա Հայրապետյանը:
Հնչեցին նաև ողջերթի, բարեմաղթանքի խոսքեր, ելույթներով հանդես եկան Սյունիքի մարզպետի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը, Քաջարանի համայնքապետի առաջին տեղակալ Զոհրապ Առաքելյանը, ԵԿՄ Կապանի տարածքային բաժանմունքի հրամանատարի տեղակալ Վարդան Ստեփանյանը, Զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Սյունիքի մարզի տարածքային ստորաբաժանման ղեկավար, գնդապետ Վահրամ Հարությունյանը: Նրանք հայրենիքի ապագա պաշտպաններին հորդորեցին արժանավայել ծառայել երկրին, անթերի կատարել մարտական առաջադրանքները, հանդուրժողական և ներողամիտ լինել զինակից ընկերների հանդեպ:
Հանրահավաքն ավարտվեց Կապանի մշակույթի կենտրոնի երգչուհիների՝ հայրենասիրական երգերի կատարումներով:
Օրհնանքի, բարեմաղթանքի խոսքերի ներքո 49 զինակոչիկ՝ Կապանի և Քաջարանի համայնքներից, մեկնեցին հանրապետական հավաքակայան՝ փոխարինելու զինծառայությունն ավարտող իրենց ավագ ընկերներին: