ԿԱՊԱՆՈՒՄ ՆՇՎԵՑ ՀԻՍՈՒՍ ՔՐԻՍՏՈՍԻ ՀՐԱՇԱՓԱՌ ՀԱՐՈՒԹՅԱՆ ՏՈՆԸ
Հայ առաքելական եկեղեցու ամենասիրված ու մեծ ժողովրդականություն վայելող տոներից մեկը` Սբ. Զատիկը կամ Քրիստոսի հրաշափառ Հայտնության տոնը այս տարի նշվեց ապրիլի 17-ին: Զատիկ նշանակում է զատում, բաժանում, հեռացում մեղքերից և վերադարձ առ Աստված։ Այս օրն է, որ մարդիկ բարևի փոխարեն միմյանց ողջունում են «Քրիստոս հարյավ ի մեռելոց». «Օրհնյալ է Հարությունը Քրիստոսի». «Մեզ և ձեզ մեծ ավետիս»,-խոսքերով։ Զատիկը նաև ուրախության ու հաղթանակի տոն է, որովհետև այդ օրը Քրիստոսը հաղթեց մարդկությանը անհաղթահարելի թվացող ամենամեծ իրողությանը` մահին, նույնը խոստանալով նաև մեզ:
Ապրիլի 17-ի վաղ առավոտից արդեն հավատավոր ժողովուրդը սիրով շտապում էր եկեղեցի: Սուրբ Հարության տոնի նախընթաց երեկոյան եկեղեցում մատուցվել էր Ճրագալույցի Սբ. Պատարագ, որով սկսվում են զատկական տոնակատարությունները: Կապանի Սբ. Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում Սուրբ Զատիկի օրը սկսվեց Ժամերգությամբ, այնուհետև կատարվեց Անդաստանի արարողություն և մատուցվեց Սուրբ Պատարագ, որին ներկա էր նաև եկեղեցու խաչքավոր, Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանը:
Տոնական սուրբ պատարագից հետո կազմակերպվեց գեղեցիկ համերգային ծրագիր մշակույթի կենտրոնի ստեղծագործական կազմի մասնակցությամբ։ Այնուհետև մատուցվեց օրվա խորհրդին համահունչ հայկական ուտեստներ՝ լավաշ, ձուկ, կանաչի, ձու, ժենգյալով հաց, չրով և չամիչով փլավ:
Կապանի համայնքապետարանը իր շնորհակալություն է հայտնում համայնքի ղեկավարին կից երիտասարդական խորհրդին, «Արարատ» ռեստորանային համալիրին և Արմինե Ավետյան դիզայն ստուդիային՝ ամեն տարի Զատկի տոնին նվիրված կազմակերպչական բոլոր աշխատանքներին աջակցելու պատրաստակամության համար։