Կապանում բացվեց Իրանի գլխավոր հյուպատոսությունը
Հոկտեմբերի 21-ին Կապանի Շահումյան փողոցի 34/4/1 հասցեում բացվեց Իրանի Իսլամական Հանրապետության գլխավոր հյուպատոսությունը:
Նշանակալի իրադարձության առթիվ մարզկենտրոն էին ժամանել Հայաստանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարներ Արարատ Միրզոյանը և Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը, Ազգային ժողովի պատգամավորներ և պաշտոնատար այլ անձինք, լրագրողներ:
Բարձրաստիճան հյուրերին դիմավորեցին աղուհացով, հնչեցին երկու երկրների օրհներգերը:
Այնուհետև երկու երկրների արտգործնախարարները հանդես եկան օրվա խորհրդին պատշաճող խոսքերով:
Արարատ Միրզոյանը նշեց. «Օրը նշանակալից է հայ-իրանական բազմադարյան բարիդրացիական հարաբերությունների պատմության մեջ: Վստահաբար կարող եմ նշել, որ Իրանի գլխավոր հյուպատոսության հիմնումը և արդյունավետ գործունեությունը նոր որակ կհաղորդեն երկու երկրների առանձնահատուկ հարաբերություններին, կխթանեն երկկողմ փոխգործակցությանը, կնպաստեն հայ-իրանական կապերի զարգացմանը:
Հատկանշական է, որ այս կարևոր իրադարձությունը տեղի է ունենում Հայաստանի Հանրապետության և Իրանի Իսլամական Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-րդ տարում:
Անցած 30 տարում մեր ուղին նշանավորվել է ռազմավարական բնույթ ունեցող հարաբերություններով: Վստահ եմ՝ հետագայում ևս կներդրվեն անհրաժեշտ ջանքեր՝ ապագա փոխշահավետ գործակցությունն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու համար»:
Այնուհետև Ա. Միրզոյանն իրանական կողմին հավաստիացրեց, որ Հայաստանում խորապես ընկալում և բարձր են գնահատում մեր երկրի ողնաշարը հանդիսացող այս հատվածում՝ Սյունիքի մարզում հյուպատոսություն բացելու Իրանի իշխանությունների որոշումը: Նաև հայտնեց հայկական կողմի մտադրությունը՝ Թավրիզում հյուպատոսություն բացելու վերաբերյալ:
Իրանի արտգործնախարարը  նախ իրազեկեց, որ  հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամին Իրանի պրոֆեսիոնալ դիվանագետներից է և վստահություն հայտնեց, որ Կապանում հյուպատոսության աշխատակիցները պարտականությունները կատարելիս կունենան Իրանի Իսլամական Հանրապետության կառավարության, ՀՀ-ում Իրանի դեսպանության, ՀՀ կառավարության, Սյունիքի մարզի և Կապան քաղաքի ղեկավարության աջակցությունը և, իհարկե, տեղի բնակչության բարեհաճ վերաբերմունքը:
Պաշտոնական արարողությունից հետո բարձրաստիճան դիվանագետները, հանդիսության մասնակից հյուրերը մտան հյուպատոսության շենք:
Լրագրողների հետ կարճ ժամանակով շփվելուց հետո երկու երկրների արտգործնախարարներն առանձնազրույց ունեցան:
Հյուրերին ճանապարհելուց հետո նորանշանակ հյուպատոսը պատասխանեց լրագրողների հարցերին: