Կապանում նշվեց Սուրբ Ծննդյան եւ Աստվածահայտնության տոնը
Հունվարի 5-ի երեկոյան մատուցված Ճրագալույցի տոնական Սուրբ պատարագով Հայ Առաքելական բոլոր եկեղեցիներում ազդարարվել է Սուրբծննդյան ավետիսը՝ «Քրիստոս ծնավ և հայտնեցավ, մեզ և ձեզ մեծ ավետիս»: Կապանում Ճրագալույցի Ս․ Պատարագը մատուցվել է Սյունյաց թեմի առաջնորդ գերաշնորհ տեր Մակար եպիսկոպոս Հակոբյանի հանդիսապետությամբ։
Հունվարի 6-ի առավոտյան Կապանի Ս․ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցում նույնպես մատուցվել է Սուրբ Ծննդյան և Աստվածահայտնության տոնի Սուրբ պատարագ՝ հոգևոր հովիվ Տեր Խաչատուր քահանա Հայրապետյանի ձեռամբ, որին հաջորդել է Ջրօրհնեքի արարողությունը՝ ի հիշատակ Հորդանան գետում Հիսուս Քրիստոսի Մկրտության: Ներկա հավատացյալները Սուրբ Ծննդյան հրաշքների հույսով, օրհնված ջուրը վերցրեցին իրենց հետ՝ հուսալով արժանանալ Տիրոջ օգնությանը, օրհնությանը և սրբությանը: Այս տարի եկեղեցու խաչի քավորի պատվարժան գործը ստանձնել է Գրիգորի Փարսյանը։
Տոնի առթիվ՝ Կապանի Ալ․ Շիրվանզադեի անվան դրամատիկական թատրոնի դերասանները մասնակիցներին ներկայացրել են «Պի՜ Պապի» ներկայացումից մի հատված, որին հաջորդել է տոնական համերգ՝ Կապանի մշակույթի կենտրոնի ստեղծագործական խմբերի և մենակատարների մասնակցությամբ։
Սուրբ Ծնդդյան տոնն այս տարի նշանավորվել է եկեղեցու հարակից նոր պուրակի պաշտոնական շահագործմամբ։ Շատրվան, նստարաններ, աղբամաններ, գիշերային լուսավորություն, դեկորատիվ ծառատեսակներով կանաչապատ գոտի․ստեղծվել են անհրաժեշտ բոլոր պայմանները այցելուների հարմարավետության համար։
Եկեղեցու հարակից պուրակի կառուցումը իրականություն է դարձել Կապան համայնքի ղեկավար Գևորգ Փարսյանի նախաձեռնությամբ և «Կապան» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ՝ շուրջ 42 մլն ՀՀ դրամ ներդրմամբ։