Մեղրի քաղաքն ու շրջանը` նոր սպառնալիքների դեմ հանդիման
Հուլիսի 17-ին «Սյունյաց երկրի» ստեղծագործական խումբն  աշխատում էր Մեղրիում: Օրախնդիր մի քանի հարցեր պարզաբանելու համար հանդիպեցինք նաեւ Մեղրու համայնքապետ Արշավիր Հովհաննիսյանի հետ:
- Պարո՛ն Հովհաննիսյան, քիչ առաջ Տաշտուն գյուղում էինք: Չնայած մայրաքաղաքային մի քանի լրատվամիջոց վերջին օրերին գրել էին, որ Տաշտունում հանքարդյունաբերական նոր ձեռնարկության կառուցման աշխատանքները դադարեցվել են, բայց պարզվեց, որ ստում են` մեղմ ասած: Այնտեղ շատ թափով ընթանում են աշխատանքներ` մոտ 20 շինարարի մասնակցությամբ: Գյուղի ճանապարհին էլ տեսանք, թե ինչպես է այդ աշխատանքների արդյունքում առաջացած հողային զանգվածը (կասկածելի բաղադրությամբ) թափվում Տաշտուն գետ, որն էլ Մեղրի գետի վտակն է: Ձեր կարծիքը:
- Մոտ 2400 մեղրեցի (համայնքի հասուն բնակչության գրեթե 90 տոկոսը) գրավոր փաստաթղթի տակ իր ստորագրությունն է դրել, որով պահանջել է կասեցնել այդ աշխատանքը: Իմ կարծիքը լիովին համահունչ է մեղրեցիների կարծիքին: Մեր դիրոքորոշումը հասցրել ենք մինչեւ ՀՀ նախագահ: Բայց, եթե աշխատանքները մինչեւ հիմա չեն դադարեցվել, ապա նշանակում է, որ  մեղրեցիների դիրքրորոշումն անտեսված է: Բնականաբար, մենք կշարունակենք չլռել: Ինչպե՞ս կարող ենք լռել, երբ դա նոր մարտահրավեր է` նետված մեղրեցիներին` մարդկանց կյանքին եւ առողջությանը սպառնացող վտանգով: Մենք, միաժամանակ, մասնագիտական տեղեկանք ենք պահանջում, որում արտացոլված կլինի մեզ մտահոգող հարցերի պատասխանը` ի՞նչ հանքավայրի մասին է խոսքը, որտե՞ղ է կառուցվելու պոչային տնտեսությունը, ճառագայթային ֆոն կա՞ այդ տարածքում, թե՞ ոչ, ո՞վ է այնտեղ հսկում ճառագայթային ֆոնը…
- Մեղրի գետի հունին միջամտելու հարցն էլ, կարծեք, լուծվում է հակառակ մեղրեցիների կամքի, եւ առաջիկայում հանրային լսումներ կկազմակերպեն տարածքի մի քանի համայնքում, բայց ոչ Մեղրի քաղաքում, թեեւ այդ միջոցառումը գլխավորապես շոշափում է Մեղրի համայնքի բնակիչների շահերը:
- Դա ոչ թե զարմանալի կամ ծիծաղելի է, այլ` մեծագույն անբարոյականություն: Պատկերացնո՞ւմ եք` Մեղրի քաղաքով հոսող գետի ջուրը վերցնում են, եւ դրա համար խորհրդակցում են ոչ թե մեզ հետ` ումից ջուր են վերցնում, այլ նրանց հետ, ում ջուր պիտի տան: ՀՀ բնապահպանության նախարարը մեծագույն սխալ է թույլ տալիս` հանրային լսումները մեզ մոտ չկազմակերպելով: Ես կփորձեմ հեռախոսային խոսակցությամբ այդ հարցը քննարկել, կձեռնարկենք նաեւ այլ քայլեր:
- Վերջին օրերին ակտիվացել է նաեւ խոսակցությունը համայնքների խոշորացման վերաբերյալ կառավարության հայտնի կոնցեպցիան կյանքի կոչելու առումով: Ունե՞ք նոր տեղեկատվություն այդ հարցի առնչությամբ:
- Մեզ հայտնի է, որ կառավարությունն արդեն ունի համայնքների խոշորացման սյունիքյան մոդելը, ինչը, սակայն, մինչեւ հիմա չի հրապարակվել ու մեզ չի ներկայացվել: Վերջերս ոչ պաշտոնական խողովակով մեզ տեղեկություններ են հասնում խոշորացման ծրագրի մանրամասների վերաբերյալ: Իբր ամբողջ Մեղրու շրջանը կդառնա մեկ համայնք` տեղական ինքնակառավարման մեկ մարմնի ղեկավարությամբ: Եթե իսկապես այդ ասեկոսեն ճշմարտության տարրեր է պարունակում իր մեջ, ապա դա, խոստովանենք, լրջագույն հարված է Մեղրու տարածքին: Տպավորություն ունեմ (եթե իրագործվի այդ ծրագիրը), որ դրանով Մեղրին սրընթաց կերպով թուլացնելու ինչ-ինչ ծրագիր է իրագործվում: Մեղրու ամեն մի գյուղ նախեւառաջ յուրօրինակ սահմանապահ ուղեկալ է, եւ որեւէ գյուղի` տեղական ինքնակառավարման մարմնից զրկելը կոպիտ սխալ է: Ես չեմ հավատում, որ դա կատարվում է իբր ռեսուրսների խնայողության, կենտրոնացման նպատակով: Պայմանագրային մեկ զինծառայողին ավելի շատ գումար է հատկացվում, քան մեր գյուղերից որեւէ մեկին: Եվ դա այն դեպքում, որ գյուղն ինքն է առաջին հերթին սահմանապահը: Մի խոսքով` դա Մեղրու գյուղերը թուլացնելու եւ աստիճանաբար վերացնելու, Մեղրին բացառապես հանքահումքային բազա դարձնելու ծրագիր է, ինչին պետք է դիմակայեն ոչ միայն մեղրեցիները, այլեւ ամեն մի հայ մարդ, ով հասկանում է, թե ինչ ասել է Մեղրի մեր պետության եւ պետականության համար:
- Տեւական ժամանակ մարտեր մղվեցին Լիճքվազ-Թեյի ոսկու հանքավայրի արտոնագրի համար, մի քանի տարում քանիցս այդ արտոնագիրը ձեռքից ձեռք փախցրին: Հիմա ի՞նչ է կատարվում Լիճքվազ-Թեյի հանքավայրում:
- «Սագամար» ընկերությունը, որին երկու տարի առաջ տրվեց այդ հանքավայրի շահագործման արտոնագիրը, մինչեւ հիմա ոչ մի աշխատանք չի կատարել այնտեղ: Տեղյակ չեմ նույնիսկ ինչ ծրագրեր ունի այդ ընկերությունը Մեղրիում: