Կապանը՝ «Լավագույն քաղաքային համայնք - 2015»
Նոյեմբերի 10-ին Ջերմուկ քաղաքում տեղի ունեցավ Գյուղական համայնքների 5-րդ համաժողովը, որ կազմակերպել էր ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների  նախարարությունը: Նպատակն էր անցկացնել գյուղական համայնքների կայուն զարգացման ոլորտում գործող բոլոր դերակատարների հանդիպում, ինչպես նաեւ փորձի, իրականացվող քաղաքականության եւ ծրագրերի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման միջոցով ավելի արդյունավետ դարձնել գյուղական համայնքներում տարվող կայուն զարգացման քաղաքականությունը:
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ՏԿԱԻ նախարար Ա.Երիցյանը՝ գործընկերներին շնորհավորելով տեղական ինքնակառավարման համակարգի ներդրման օրվա կապակցությամբ:
ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, ողջունելով համաժողովի կազմակերպիչներին եւ մասնակիցներին, մասնավորապես նշեց. «Այս տարվա համաժողովի օրակարգում ներառված են գյուղատնտեսության եւ զբոսաշրջության բնագավառներին առնչվող խնդիրներ: Դրանցից առաջինը նախանշում է գյուղական համայնքների բնակչության զբաղվածությունը եւ եկամուտները, երկրորդը` նոր ձեւավորվող գործունեությունը եւ հնարավորությունները: Իմ անմիջական ուշադրության կենտրոնում եղել եւ մնում են գյուղացու ամենօրյա չարչարանքով ստեղծված գյուղմթերքի իրացման խնդիրները: Միեւնույն ժամանակ իրականացվում են աշխատանքներ՝ ավելի շատ հողատարածքներ ոռոգելի դարձնելու եւ եղած իռիգացիոն համակարգերը բարեկարգելու ուղղությամբ: Մենք նաեւ հետեւողական աշխատանքներ ենք իրականացնում համայնքներում տեղեկատվական համակարգերի ստեղծման եւ ներդրման ուղղությամբ: Հավատացնում եմ, որ իրականացվող բարեփոխումները լինելու են շարունակական: Վստահ եմ՝ ունենալու ենք կայուն եւ բարեկեցիկ կենսամիջավայր ապահովող համայնքներ»:
2005 թվականից կազմակերպվում է «Հայաստանի համայնքների միության» եւ ՀՀ տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարարության կողմից համատեղ անցկացվող «Տարվա լավագույն համայնք» մրցանակաբաշխությունը, որն այս տարի ամփոփվեց    Գյուղական համայնքների 5-րդ համաժողովի շրջանակներում: Այն նպատակ ունի ավելի թափանցիկ ու հրապարակային դարձնել համայնքների գործունեությունը, ինչպես նաեւ ձեւավորել առողջ մրցակցություն՝ խթանելով տեղական ինքնակառավարման մարմինների գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը:
Մրցանակաբաշխությունն անցկացվում է համայնքների կողմից գրավոր ներկայացված հայտերի հիման վրա: Գնահատումն իրականացվել է հատուկ այդ նպատակով ձեւավորված մրցութային հանձնաժողովի կողմից:
Ըստ այդմ՝ «Լավագույն քաղաքային համայնք-2015» անվանակարգում հաղթող է ճանաչվել Կապանը: «Գնահատված լինելու ուրախ զգացողությունից զատ՝ սա նաեւ մեծ պատասխանատվություն է մեզ համար, եւ հասկանում ենք, որ պարտավորեցնում է  հետագայում եւս արժանի լինելու ստացած կոչմանը ու առավել լավ աշխատելու», - նշեց համայնքի ղեկավարը՝ փաստելով, որ այս մրցանակը համայնքի ողջ բնակչությանն է:
Մարզից մեկ այլ անվանակարգում՝ «Համայնքային կյանքի լավագույն լուսաբանում-2015», հաղթող է ճանաչվել լրագրող Դիանա Բախշյանը: