Կապանյան բեմահարթակում հանրահայտ վիրտուոզ ջութակահարն էր
Մարզային համերգային շրջագայության շրջանակում (Գյումրի, Մեղրի, Կապան, Գորիս) մայիսի 16-ին հայտնի վիրտուոզ ջութակահար Սերգեյ Խաչատրյանը Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի հետ (դիրիժոր՝ Էդուարդ Թոփչյան) հանդես եկավ Կապանի մշակույթի կենտրոնի մեծ համերգասրահում: Հնչեց Արամ Խաչատրյանի ջութակի կոնցերտը, հատվածներ «Սպարտակ» բալետից և «Դիմակահանդես» դրամայի համար գրված երաժշտությունից: Հանդիսականը ջերմ ծափողջույններով ընդունեց նվագախմբի և ջութակահարի կատարումները: Համերգի ավարտից հետո դիրիժոր Էդուարդ Թոփչյանը «Սյունյաց երկրին» փոխանցեց, որ համերգը նվիրված էր Արամ Խաչատրյանի ծննդյան 120-ամյակին և բնականաբար  անցյալ տարի պետք է տեղի ունենար, բայց ռազմաքաղաքական իրադարձությունների պատճառով տեղափոխվեց այս գարուն:
Նվագախմբի ջութակահարուհի Անի Ղազարյանը տպավորված էր կապանցի հանդիսականի պահվածքից. «Շատ ուշադիր հանդիսատես էր: Հեռախոսների ձայներ չլսվեցին, այն, ինչ սովորաբար լինում է համերգների ժամանակ՝ որպես խանգարող հանգամանք: Նկատեցի, որ մարդիկ ոգևորությամբ են մտնում դահլիճ, և համերգի ավարտին նրանց ծափողջույններն ու վերաբերմունքն անկեղծ էին: Ասեմ, որ նվագախմբի շատ անդամներ առաջին անգամ էին Սյունիքում և շատ-շատ տպավորված են»:
Համերգի ավարտին երիտասարդ երաժշտասերներն երկար ժամանակ բաց չէին թողնում ճանաչված ջութակահարին, ինքնագիր էին խնդրում, հարցեր ուղղում  նրան:
Ինը տարեկանում Սերգեյ Խաչատրյանն առաջին անգամ հանդես է եկել որպես մենակատար սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ: 15 տարեկանում դարձել է Հելսինկիի Սիբելիուսի անվան մրցույթի ամենաերիտասարդ մասնակիցն ու հաղթողը՝ ստանալով «Կոնցերտի լավագույն կատարում» մրցանակը: Սիմֆոնիկ նվագախմբերի հետ հանդես է եկել աշխարհի շուրջ 50 երկրում, այդ թվում, որպես կանոն տարեկան մեկ-երկու անգամ համերգով հանդես է գալիս Հայաստանում: Պարբերաբար հայրենիքում մասնակցում է «Վերադարձ» խորագրով փառատոնին, հանդես է գալիս հայրենիքում այլ հայազգի երաժիշտների հետ: Սերգեյ Խաչատրյանը 2013 թվականին ստացել է շվեյցարական «Credit Swiss» բանկի ամենամյա մրցանակը՝ որպես «Աշխարհի լավագույն երիտասարդ երաժիշտ»: