Կառավարությունը մերժեց «Լուսավոր Հայաստան»-ի նախագիծը
Կառավարության այսօրվա նիստում քննարկման դրվեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ներկայացրած «Պետական կենսաթոշակների մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» և «ՀՀ քաղաքացիական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» ՀՀ օրենքների նախագծերի փաթեթը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Զարուհի Բաթոյանը տեղեկացրեց, որ առաջարկվում է կենսաթոշակը լիազորագրով վճարել 15 տարի՝ գործող օրենքով նախատեսված 1 տարվա փոխարեն, ուժը կորցրած ճանաչել կենսաթոշակն անկանխիկ եղանակով ստացող կենսաթոշակառուի՝ տարեկան առնվազն մեկ անգամ բանկ ներկայանալու և ՀՀ-ում լինելու մասին հայտարարություն ստորագրելու վերաբերյալ դրույթները, ուժը կորցրած ճանաչել 12 ամիս անընդմեջ կենսաթոշակ չվճարելու դեպքում կենսաթոշակ վճարելը դադարեցնելու վերաբերյալ դրույթը, գործարկել արտերկրում գտնվող ՀՀ քաղաքացիների մահվան փաստերի գրանցման համակարգը:
Նախարարը տեղեկացրեց, որ առաջարկվող փաթեթն ընդունելու դեպքում բյուջետային ծախսեր կավելանան, միայն 2019 թ. ապրիլի 1-ի դրությամբ առկա տվյալներով` կենսաթոշակների և նպաստների վճարմանն ուղղվող բյուջետային ծախսերը կավելանան առնվազն 3,2 մլրդ դրամով:
Բաթոյանն ասաց, որ օտարերկրյա պետություններում ապրող ՀՀ քաղաքացիների վերաբերյալ ՔԿԱԳ պետական գրանցումները, այդ թվում՝ մահվան դեպքերը, կատարվում են այդ պետություններում գործող հայկական հյուպատոսական հիմնարկները, դա իրականացվում է բացառապես կամավորության սկզբունքով, այսինքն՝ եթե մարդը ցանկություն չհայտնի մահվան փաստը գրանցել, ապա իրենք այդ մասին պարզապես տեղեկատվություն չեն ունենա:
Լիազորագրի ժամկետն առանց այդ անձի համաձայնության երկարաձգելն, ըստ նախարարի, կարող է ռիսկեր պարունակել այլ անձանց կարիք ունեցող խոցելի խմբերի համար՝ կամարտահայտման կամ ֆինանսական անկախության համար: