Կառավարությունը Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի 15% մասնաբաժինը հանձնեց հավատարմագրային կառավարման
Կառավարությունն այսօրվա նիստում հաստատեց «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հավատարմագրային կառավարման հանձնելու որոշումը։ Ըստ այդմ՝ «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականություն հանդիսացող 15 տոկոս բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հանձնվեցին Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ ՓԲԸ-ի հավատարմագրային կառավարմանը։
Փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանն ասաց․ «Նախագծող նախատեսվում է «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ-ի՝ Հայաստանի Հանրապետության սեփականություն հանդիսացող 15 տոկոս բաժնետոմսերով հավաստված իրավունքները հանձնել Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդ ՓԲԸ հավատարմագրային կառավարմանը՝ միաժամանակ պահպանելով բաժնետոմսերի նկատմամբ պետության սեփականության իրավունքը»։
Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդը 100 տոկոս պետական սեփականությամբ առևտրային կազմակերպություն է, որի մանդատներից մեկը պետության ռազմավարական նշանակության ակտիվներում պետության՝ որպես սեփականատիրոջ արդյունավետ ներկայացումն է։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց․ «Տեղյակ եք, որ 2000-ականներից ի վեր առաջին անգամ Հայաստանի Հանրապետությունը, կառավարությունն ունի բաժենմաս Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատում։ Ընդ որում, մի շատ հետաքրքիր երևույթ կա, որ այս գործարքը շատերին կասկածելի է թվացել։ Այն, որ պետությունն իր հիմնական ռազմավարական ակտիվից երկար տարիներ զրկվում էր, դա փաստորեն կասկածելի չէ, իսկ այն, որ պետությունը ձեռք է բերում, ոմանք փորձում են դրա մեջ կոռուպցիոն հետքեր և գործարքներ գտնել։ Ես ուզում եմ պարզաբանել, որ կոռուպցիայի արդյունքում պետությունը ոչ թե ստանում է, այլ կոռուպցիայի արդյունքում պետությունը կորցնում է։ Եվ դա մենք տեսել ենք երկար տարիներ, երբ 2000-ականներից իշխանությունը ներկայացնող անձանց հետ փոխկապակցված անձինք դարձել են Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի սեփականատեր։ Հիմա հակառակ պրոցեսն է տեղի ունեցել, և 15-ից մի փոքր ավելի բաժնետոմսերի սեփականատերը ՀՀ վարչապետի աշխատակազմն է։ Բայց այս փաստից բխում են որոշակի գործառույթներ, որոնք մենք կարծում ենք, որ վարչապետի աշխատակազմը չպետք է անի այդ գործառույթները։ Դրանք կառավարման հետ կապված ամենատարբեր գործառույթներ են, և այս բաժնեմասի կառավարումը մենք հանձնում ենք էլի մեր կողմից հիմնադրված Հայաստանի ազգային հետաքրքրությունների հիմնադրամին»։
Փաշինյանն ասաց, որ բաժնեմասի չափով ՀՀ կառավարությունը ներկայացուցիչ կունենա «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ»-ի տնօրենների խորհրդում։ Եվ նաև շահույթի բաշխման պարագայում տվյալ չափով շահաբաժին արդեն կդառնա պետական բյուջեի եկամուտ։