Factor.am-ի հարցազրույցը Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խումբը ներկայացնող փաստաբան Արամ Օրբելյանի հետ
– Փետրվարի 12-ին հայտնի դարձավ, որ սահմանադրական կարգի տապալման մեջ մեղադրվող Ռոբերտ Քոչարյանին առաջադրվել է երկրորդ մեղադրանքը՝ առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու վերաբերյալ: Պարո՛ն Օրբելյան, ձեր տարածած հաղորդագրությունում պնդել էիք, որ նոր մեղադրանքն առնչվում է քաղաքացի Սիլվա Համբարձումյանի կողմից արված՝ ենթադրյալ կաշառք տալու հայտարարությանը։ Տիկին Համբարձումյանը մեզ հետ զրույցում զարմանք հայտնեց, թե ինչո՞ւ է իր անունը կապվում Քոչարյանի նոր մեղադրանքի հետ: Ասում է, որ ինքն անձամբ Ռոբերտ Քոչարյանին կաշառք չի տվել, և նրա դեմ ցուցմունք չի տվել, նրա հետ չի առերեսվել: Այս դեպքում ինչպե՞ս է մեղադրանքում դրվում Սիլվա Համբարձումյանի հայտարարությունը:
– Մենք ստացել ենք նոր մեղադրանք, որը վերաբերում է առանձնապես խոշոր չափով կաշառքին, և երբ մենք ուսումնասիրում ենք այդ փաստաթուղթը, դա կապված է Սիլվա Համբարձումյանի հետ: Այս փուլում ես չեմ կարող հաստատել կամ հերքել, որ տրվել են ինչ-որ ցուցմունքներ, չեմ կարող հաստատել կամ հերքել, որ տրվել է ինչ-որ հավելյալ տեղեկատվություն, մենք նույնիսկ չունենք, թե ինչ փաստական տվյալների հիման վրա է նման մեղադրանք առաջադրվել: Սիլվա Համբարձումյանը տարբեր ինտերվյուներ է տալիս և նշում է, որ նման ցուցմունք տվել է կամ չի տվել: Հիմա ես չեմ ուզում գնահատել: Նոր մեղադրանք առաջադրելու փուլում մենք, որպես այդպիսին, ապացույց չունենք, մենք ունենք այս մեղադրանք կոչվածը, որտեղ կա նկարագրություն: Հիմա կդժվարանամ որևէ փաստի վերաբերյալ գնահատական տալ, միայն կարող եմ ասել, որ պարոն Քոչարյանը մեղադրանքը կտրականապես չի ընդունում:
– Նախաքննական մարմինը կոնկրետ ի՞նչ գործողություններ է վերագրում Ռոբերտ Քոչարյանին, որով, ենթադրաբար, պետք է հիմնավորվի, որ նա կաշառք է վերցրել:
– Գործողությունը՝ կաշառքը ստացել է: Դեռևս ամբողջական, մանրակրկիտ նկարագրված չի ամբողջ սխեման, ինչպես և մնացած բոլոր դեպքերով: Բայց, ամեն դեպքում, այդ գործողությունը վերագրվում է կաշառք ստանալուն, այսինքն՝ ըստ իրենց, ստացել է կաշառք: Ես չէի ցանկանա դետալներն ասել՝ ում միջոցով և ինչպես: Կաշառք ստանալու մեղադրանքի հետ կտրականապես համաձայն չենք: Ավելին՝ մինչև այս թեմաները նույն հանգամանքների վերաբերյալ տիկին Համբարձումյանի դեմ զրպարտության քաղաքացիական հայց կա:
– Դուք վստա՞հ եք, որ Սամվել Մայրապետյանը չի շրջանառել Ռոբերտ Քոչարյանի անունը: Հիշեցնենք, որ Սիլվա Համբարձումյանի խոսքով՝ 2 միլիոն դոլար ինքը տվել է Սամվել Մայրապետյանին, որպես շնորհակալություն, որ իր գործարքը չի խոչընդոտվել:
– Տարբեր թվեր են շրջանառվել տիկին Համբարձումյանի և տարբեր պաշտոնատար անձանց վերաբերյալ: Տիկին Համբարձումյանն Արամ Հարությունյանի, Սամվել Մայրապետյանի անունները տվեց: Քանի դեռ, որպես փաստաբան, չենք տեսնում մեղադրական եզրակացությունը, ապացույցները, չեմ կարող ասել՝ ով է ցուցմունք տվել, ինչ ցուցմունք է տվել, ինչի մասին է ցուցմունք տվել: Ակնհայտ է, որ փորձ էր կատարվում ինչ-որ մի փուլում Սամվել Մայրապետյանին խոշտանգումների միջոցով ցուցմունք տալուն ստիպել, այսինքն՝ երբ նույնիսկ Եվրոպական դատարանի միջանկյալ հրահանգ կա, որպեսզի ապահովեն նրա բուժումն արտասահմանում, նույնիսկ այդ ժամանակ, առնվազն ԶԼՄ-ների տեղեկությունների համաձայն, խոչընդոտներ կային նրա՝ արտասահման գնալու հետ կապված։ Բայց ինքն ինչ ցուցմունք է տվել, տվել է, թե՞ չի տվել, ես կդժվարանամ ասել: Եվ ինձ հասանելի էլ չի այդ տեղեկատվությունը։ Չեմ պատկերացնում՝ ինչ տեղեկատվություն պիտի լինի այնտեղ: