հազար դրամ                                                           2014                 2015
ԶՊՄԿ-ի կողմից վճարված եկամտային հարկ              2,804,240           5,474,000
ԶՊՄԿ-ի կողմից վճարված շահութահարկ                  3,792,856           4,616,210
Ի՞նչ են հուշում վերոնշյալ թվերը․ օրինակ այն, որ վճարված եկամտահարկը 2015 թվականին, ի տարբերություն 2014թ., 95%-ով աճել է: Հասկանալի է՝ աշխատավարձը միջինում 95%-ով չեն բարձրացրել: Կարելի է եզրակացնել, որ 2015թ. անբավարար տնտեսական արդյունքների հետեւանքով քիչ հաշվարկված հարկերի փոխհատուցման համար հսկայական կանխավճարներ են տրվել: Դրա մասին է խոսում նաեւ այն, որ շահութահարկը սկսել է զիջել եկամտահարկին: Սպառվել են շրջանառու միջոցները. հետեւանքներն իրենց երկար սպասել չեն տվել. 2016թ. վճարված հարկերը կտրուկ նվազել են: Երբ տնտեսական խնդիրներ են ի հայտ գալիս, ընկերությունները, որպես կանոն, սկսում են խնայել միջոցները, իսկ այդտեղ, կարծես, «Մեզնից հետո թեկուզ ջրհեղեղ» սկզբունքն է գործում:
Իսկ ի՞նչ է նշանակում ԶՊՄԿ-ի 16-րդ հորիզոնական զբաղեցնելը․ սա, եթե չեմ սխալվում, առաջին դեպքն է, որ ԶՊՄԿ-ն խոշոր հարկատուների առաջին տասնյակի մեջ չի ընդգրկվել: Փաստորեն, ընկերության ֆինանսական դրությունը տարեցտարի այնքան է ծանրացել, որ 2016թ. նույնիսկ կանխավճարներով չեն կարողացել պահպանել թվերը: Եթե այսպես շարունակվի, ապա ՀՀ-ի համար կենսական նշանակություն ունեցող ԶՊՄԿ-ն ու խմբի այլ ընկերությունները հնարավոր է եւ ծնկի իջնեն: