ԿԱՅԱՑԱՎ «ԿԼԻՄԱՅԱԿԱՆ ՌԻՍԿԻ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄԸ ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԽՈՇՈՐԱՑՎԱԾ ՀԱՄԱՅՆՔԵՐՈՒՄ» ԾՐԱԳԻՐԸ
Այսօր՝ մայիսի 6-ին, «Կլիմայական ռիսկի գնահատումը Հայաստանի խոշորացված համայնքներում» ծրագրի շրջանակում կայացավ աշխատանքային հանդիպում։ Ծրագրի նպատակն է կանխավ գնահատել կլիմայական ռիսկերը՝ թույլ տալով տեղական իշխանություններին ժամանակին վեր հանել ռիսկային գործոնները, սահմանել առաջնահերթությունները և նախապատրաստվել կլիմայի փոփոխության հնարավոր հետևանքներին։
Հանդիպմանը մասնակցում էին համայնքի ղեկավար Խաչատոր Անդրեասյանը, համայնքապետարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչներ, վարչական ղեկավարներ, ծրագրի համակարգող Աշոտ Սարգսյանը և Աղետների ռիսկի նվազեցման ազգային պլատֆորմի (ԱՌՆԱՊ) ղեկավար Արա Բարսեղյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հարմարվողականության և կլիմայական ազդեցությունների մեղմմանն ուղղված գործնական առաջարկություններ՝ համայնքի զարգացման ծրագրերում կիրառելու նպատակով։
Մեղրիի համայնքապետարանը և ԱՌՆԱՊ հիմնադրամը ձեռք բերեցին փոխհամագործակցության պայմանավորվածություն՝ ուղղված նոր դոնորների ներգրավմանը և կլիմայական ծրագրերի համատեղ իրագործմանը։
Ծրագիրն իրականացվում է ԱՌՆԱՊ հիմնադրամի և ՄԱԿ-ի մանկական հիմնադրամի (ՅՈՒՆԻՍԵՖ) համագործակցությամբ՝ Ավստրիայի զարգացման գործակալության (ԱԶԳ) ֆինանսական աջակցությամբ։ Այն նախատեսված է կլիմայի նկատմամբ զգայուն համայնքներում ռիսկերի նախնական գնահատման, կառավարման մեթոդների ներդրման և հարմարվողականության մեխանիզմների մշակման համար։
Մեղրին ընդգրկված է Հայաստանի Հանրապետության ութ խոշորացված համայնքների թվում, որտեղ ծրագիրը կյանքի է կոչվում։ Հանդիպման արդյունքներով կողմերը պայմանավորվեցին շարունակել համագործակցությունը՝ Մեղրին դարձնելու կլիմայի փոփոխությանն ավելի դիմակայուն համայնք։