Խաղաղ օրերի զինվորներ լինեք, տղե՛րք
2023 թվականի ամառային զորակոչի ալիքը մարզկենտրոն հասավ: Հունիսի 27-ին զինակոչիկների առաջին խումբը մեկնեց կենտրոնական հավաքակայան: Նրանց բանակ ճանապարհելու արարողությանը մասնակցում էին հարազատն ու մտերիմը, հարևանն ու ուսանողական ընկերը: Օրվա խորհրդին պատշաճող հանրահավաք տեղի ունեցավ Գարեգին Նժդեհի հուշահամալիրում:
Կապանի մշակույթի կենտրոնի մենակատարները հնչեցրին ազգային-հայրենասիրական երգեր, այնուհետև տեղի ունեցավ ծաղկադրման արարողություն:
Զինակոչիկներին հայրենիքին արժանապատվորեն ծառայելու պատգամներ հղեց Կապանի սուրբ Մեսրոպ Մաշտոց եկեղեցու հոգևոր հովիվ տեր Խաչատուր քահանա Հայրապետյանը: Մարզկենտրոնի եկեղեցու հոգևոր սպասավորը նախ Տերունական աղոթք հնչեցրեց, ապա  զորակոչիկներին հորդորեց ծառայության տարիներին զբաղվել ինքնակրթությամբ, ֆիզիկական բարձր կոփվածք ձեռք բերել և վերադառնալ իրենց ընտանիքների գիրկը:
Նա մերօրյա զինվորներին նաև հիշեցրեց, որ խաղաղությունը ոչ թե մուրում են, այլ պարտադրում. «Ամենակարևորը պետք է յուրաքանչյուրս քաջ գիտակցենք, որ այլևս ի վիճակի չենք  անդամահատվելու, ամեն մեկ մետրի նահանջը, կարծես, նման է մեր մարմնի մի անդամի հեռացնելուն: Այլևս տեղ չունենք նահանջի, և մեր պատրաստվածությունը պետք է լինի ամենաբարձր գագաթնակետում: Հաղթանակ ունի այն զինվորը, ով հետևում և ենթարկվում է զինվորական օրենքներին և կանոնադրությանը, եղեք այդպիսին»:
Հայրենիքի ապագա պաշտպաններին բարեմաղթանքի խոսքեր  ուղղեցին Կապան համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Գոռ Թադևոսյանը, Սյունիքի մարզպետարանի զորահավաքային նախապատրաստության բաժնի պետ Արսեն Գրիգորյանը, ՀՀ պաշտպանության նախարարության զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության Սյունիքի մարզի տարածքային ստորաբաժանման  ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատար, փոխգնդապետ Արմեն Հարությունյանը, Երկրապահ կամավորականների միության Կապանի տարածքային բաժանմունքի փոխնախագահ Վարդան Ստեփանյանը:
Բարի ծառայության մաղթանքներով 30 հոգանոց զինակոչիկների առաջին խումբը մեկնեց մայրաքաղաք: