Ղարաբաղյան հակամարտության ռազմական լուծում չկա. Դոնալդ Տուսկ
Ղարաբաղյան հակամարտությունը կարող է կարգավորվել միայն քաղաքական ճանապարհով եւ միջազգային իրավունքի եւ սկզբունքների համաձայն: Այս մասին հայտարարել է Եվրախորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկը Բաքվում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի հետ հանդիպումից հետո, հաղորդում է «Ինտերֆաքս Ադրբեջան»-ը:
«ԵՄ-ն աջակցում է Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը, անկախությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը: Խոսել ենք տարածաշրջանում կայունության մասին, քննարկել չլուծված ղարաբաղյան հակամարտությունը: Ռազմական լուծում չկա, կա միայն քաղաքական լուծում՝ միջազգային իրավունքի եւ սկզբունքների համաձայն: ԵՄ-ն շարունակում է լիովին աջակցել Մինսկի խմբի համանախագահների՝ արդար եւ երկարատեւ կարգավորմանն ուղղված ջանքերը՝ հիմնված Հելսինկյան եզրափակիչ սկզբունքների վրա»,- ասել է Տուսկը:
«Սակայն ինչպես համանախագահները, այնպես էլ մենք մտահոգված ենք շփման գծում վերջին զոհերի կապակցությամբ: Կարեւոր են զսպվածությունը, խաղաղությանն ու արդյունավետ բանակցություններին նպաստող մթնոլորտի վերականգնումը: ԵՄ-ն աջակցում է խաղաղության պահպանմանն ուղղված գործունեությունը եւ պատրաստ է նպաստել բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելուն ուղղված կոնկրետ միջոցներին»,- հավելել է նա: