Հուլիսի 6-ին կարճատև հիվանդությունից հետո երկրային կյանքին հրաժեշտ տվեց Խասան Հարությունյանը կամ ինչպես գորիսեցիներն են ասում՝ Խասան Սուրենիչը...
Ծնվել է Գորիսում 1940թ. օգոստոսի 29-ին, սովորել քաղաքի Ա.Բակունցի անվան դպրոցում, ավարտել Երեւանի Կ. Մարքսի անվան պոլիտեխնիկական ինստիտուտի շինարարական ֆակուլտետի «ՀԷԿ-երի եւ գետային կառուցվածքների հիդրոտեխնիկական շինարարություն» բաժինը: 1963թ. ուղեգրով աշխատանքի է անցել «Տաթեւ ՀԷԿ»-ի շինարարությունում` ավագ ինժեներ, 1972-ին դարձել Տաթեւհէկի շինվարչության պետի տեղակալ:
1973-ին նշանակվել է «Գյուղշին-6» տրեստի Գորիսի թիվ 2 շինվարչության պետ, որտեղ աշխատել է մինչեւ 1989թ.: Այդ տարիներին իր ղեկավարած շինվարչությունը յոթ անգամ արժանացել է ԽՍՀՄ գյուղշին նախարարության եւ արհմիության կենտկոմի փոխանցիկ դրոշի: ԽՍՀՄ-ի լավագույն որակով շինարարության մրցույթում շինվարչությունն արժանացել է դիպլոմի, իսկ Խասան Հարությունյանը` պատվոգրի: Նրա լավ աշխատանքը գնահատվել է այլ կերպ եւս, ու բացի պատվոգրերից արժանացել է կառավարական երկու մեդալի, 1977թ. եւ 1986թ. կրկնակի արժանացել «Պատվո նշան» շքանշանի, 2006-ին էլ՝ «Քաղաքաշինության բնագավառում նշանակալի ավանդի համար» մեդալի:
1989թ. Խ.Հարությունյանը նշանակվել է նորաստեղծ «Գորիսշին» շինմոնտաժային միավորման տնօրեն: Միավորման կազմում ստեղծվել է ինը պետական ձեռնարկություն: 1992թ. միավորումը վերանվանվել է Համաշինարարական պետական ձեռնարկություն` գործելով ՀՀ շինարարության նախարարության կազմում, իսկ 1995թ.` «Գորիսշին» ՓԲԸ` ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության կազմում, որի տնօրենն է եղել եւ աշխատել մինչեւ 2002թ.:
Խասան Հարությունյանը ՀՀ պաշտպանության նախարարության ծրագրերն իրագործելու համար արժանացել է ՀՀ ՊՆ պատվոգրի, պարգեւատրվել «Ծովակալ Իսակով» մեդալով:
Ակտիվորեն մասնակցել է նաեւ Գորիսի հասարակական-քաղաքական կյանքին, եղել քաղաքային խորհրդի պատգամավոր, ՀԿԿ Գորիսի շրջկոմի անդամ, 1990-1994 թվականներին՝ Գորիսի շրջանային խորհրդի պատգամավոր  եւ գործկոմի նախագահության անդամ: