«Խնածախում էշը կովից թանկ է…»՝ ասում են գյուղի բնակիչները
Խնածախը համայնքների խոշորացումից հետո դարձավ Տեղ համայնքի բնակավայրերից մեկը:
Խնածախը պատմական հարուստ ժառանգություն ունի: Այստեղ է գտնվում Մելիք Հայկազն 2-րդի դամբարանը, մելիք, որի իշխանությունը տարածվել է Սյունիքի շատ բնակավայրերի վրա: Նրա իշխանությունը ճանաչել է այն ժամանակվա գերտերություններից մեկը՝ Պարսկաստանը:
Հայ-ադրբեջանական հակամարտության ժամանակ Խնածախը նույնպես հայտնվել էր ազերիների թիրախում: Մելիք Հայկազն 2-րդի հետնորդներն արիաբար պաշտպանեցին Խնածախը: Եվ Խնածախը եղել է, կա ու կլինի…
Խնածախի պատմությունը շարունակվում է գրել այսօրվա սերնդի միջոցով, սերունդ, որ դիմագրավել ու դիմագրավում է բազում դժվարություններ:
Խնածախի համար կարեւոր նշանակություն ունեցող հարցերից մեկը վերջին ժամանակաշրջանում լուծվեց` բնակավայրը գազիֆիկացվեց: Եվ որքան էլ զարմանալի է, բայց փաստ է. գազից քիչ տնատիրություններ են օգտվում: Դա էլ իր պատճառն ունի: Տները գազիֆիկացնելու համար անհրաժեշտ է մոտ 400-500 հազար դրամ: Ու խնածախցին ձեռքերը վեր է բարձրացնում՝ պարտվում է փողի առջեւ: Այդքան գումար միանգամից նրան որտե՞ղից…
Իսկ մյուս կենսական նշանակություն ունեցող խնդիրը խմելու ջրի հարցն է, որը դամոկլյան սրի պես կախվել է բոլոր ընտանիքների գլխին: Ճիշտ է, այդ ուղղությամբ ինչ-որ քայլեր արվել են, սակայն դա չի հանգեցրել խնդրի վերջնական եւ արմատական լուծման. Խնածախի թաղերը հերթով մեկ ժամ ջուր են ստանում, այն էլ` երեք օրը մեկ: Այդ ժամանակամիջոցում մարդիկ չեն կարողանում պահեստավորել անհրաժեշտ քանակությամբ ջուր: Պատկերացրեք այն ընտանիքների վիճակը, ուր երեխաներ կան, բազմաշունչ ընտանիքների վիճակը նույնպես նախանձելի չէ: Որոշ չափով այն ընտանիքների վիճակն է թեթեւ, ովքեր… էշ ունեն` փոխադրամիջոց։
Երբ Խնածախում էինք, Գագիկ անունով մի տղամարդ` էշը ջրի տարաներով բարձած, Խնածախի Քահրիզից ջուր էր կրում:
Գագիկի ընտանիքի բախտը փաստորեն բերել է, էշ ունեն…
- Օրական երեք ուղերթ ենք կատարում ես ու էշս, - ասում է Գագիկը:
- Խնածախում էշն ավելի թանկ է, քան կովը, - ասում է մեկ ուրիշ խնածախցի` Գրիշան: - Իշխանավորները հերթով գալիս գնում են, իսկ ջրի հարցը մնում է չլուծված:
Ջրի անունը լսելուն պես մարդիկ հավաքվեցին: Նրանցից մեկն էլ թե՝ էնքան ջուր եմ կրել, որ ձեռքերս երկարել-հասել են գետնին:
Մյուսն էլ թե՝ աղջիկ ուզելուց հաշվի ենք առնում ջուր կրելու նրա հնարավորության սահմանը:
Այս լսելով` մի կին բարկացած ասում է.