Խորհրդակցություն` կրթության եւ գիտության նախարարի մասնակցությամբ
Կապանի մշակույթի կենտրոնի կինոդահլիճում տեղի ունեցավ օգոստոսյան ավանդական խորհրդակցությունը, որին մասնակցում էին Սյունիքի մարզի հանրակրթական դպրոցների տնօրեններ, մարզի քաղաքային համայնքների ղեկավարներ, մարզպետարանի կառուցվածքային ստորաբաժանումների ներկայացուցիչներ, ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանը: Մարզպետի բարեմաղթանքի խոսքից հետո 2012-13 ուստարում մարզի հանրակրթության ոլորտում իրականացված աշխատանքների, առկա հիմնախնդիրների եւ նոր ուստարվա անելիքների մասին զեկուցումով հանդես եկավ մարզպետարանի աշխատակազմի կրթության, մշակույթի եւ սպորտի վարչության պետի պաշտոնակատար Նաիրա Ավանեսյանը: Մարզի հանրակրթության ոլորտի հիմնախնդիրների մասին խոսելիս բանախոսը նշեց, որ շատ դպրոցներ հիմնանորոգման կարիք ունեն, ինչպես նաեւ կրթօջախների մեծ մասն անհրաժեշտություն ունի լաբորատոր սարքավորումներով համալրման, նյութատեխնիկական բազայի արդիականացման եւ հագեցվածության: Կրթության վարչության պետի պաշտոնակատարն իր խոսքում, մասնավորապես, ասաց, որ նախորդ ուստարվա 1475 շրջանավարտից միասնական քննության հայտ է ներկայացրել 830 աշակերտ, որոնց մեծամասնությունն ընդունվել է բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ:
«Գերազանցության մեդալի» քննությունների հայտ է ներկայացրել 17 աշակերտ, որից ինը պարգեւատրվել է մեդալով, ընդ որում մեդալակիրներից հինգը Գորիսի N3 հիմնական դպրոցից են: Մարզի կրթության ոլորտի խնդիրներին իրենց ելույթներում անդրադարձան Սիսիանի N1 դպրոցի տնօրեն Գոհար Սարգսյանը, Գորիսի N3 դպրոցի տնօրեն Կարմեն Կարապետյանը, Կապանի N2 ավագ դպրոցի տնօրեն Լյուդվիգ Հարությունյանը, Վերին Խոտանանի միջնակարգ դպրոցի տնօրեն Խաչիկ Բադալյանը, Քաջարանի քաղաքապետ Վարդան Գեւորգյանը: Ընդգրկուն երույթով հանդես եկավ ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Խորհրդակցության աշխատանքներն ամփոփեց եւ մարզի կրթության ոլորտի առաջիկա անելիքները նախանշեց Սյունիքի մարզպետ Վահե Հակոբյանը: