ԿՀՎ նախկին տնօրեն. Աֆղանստանում իրավիճակն աղետալի է ոչ միայն ԱՄՆ-ի, այլեւ ամբողջ աշխարհի համար
ԿՀՎ նախկին տնօրեն Դեւիդ Պետրեուսը Աֆղանստանում անվտանգության վիճակի վատթարացումն «աղետալի» է անվանել ոչ միայն ԱՄՆ-ի, այլեւ ամբողջ աշխարհի համար:
«Սա լուրջ հարված է ազգային անվտանգությանը, եւ իրավիճակը կվատթարանա, եթե մենք չորոշենք իսկապես լուրջ գործողություններ ձեռնարկել»,- ասել է Պետրեուսը WABC ռադիոյին տված հարցազրույցում:
Նախկին պաշտոնյան Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերումից հետո ստեղծված իրավիճակը համեմատել է դոմինոյի էֆեկտի հետ:
Պետրեուսն ասել է, որ իրեն «մի քանի ամիս առաջ» անհանգստացնում էր այն «հոգեբանական կոլափսը», որը տեղի կունենա, երբ աֆղանական ուժերը գիտակցեն, որ չեն կարող ստանալ այն մակարդակի աջակցություն, որին սովորել են թալիբների դեմ պայքարում: «Մենք այժմ գտնվում ենք մի իրավիճակում, երբ թալիբները փորձում են շրջափակել Քաբուլը, 5 կամ 6 միլիոն բնակչություն ունեցող քաղաքը»,- հավելել է նա: «Եթե մենք արդյունավետորեն համոզենք թալիբներին, որ նրանք պետք է կանգ առնեն, կամ եթե մենք սանձազերծենք նրանց դեմ ԱՄՆ բանակի ուժը, մենք կարող ենք դադարեցնել դա»:
Նախագահ Ջո Բայդենը թույլատրել է հազարավոր ամերիկացի դիվանագետների եւ աֆղանստանցի թարգմանիչների զանգվածային տարհանումը՝ հազարավոր լրացուցիչ զորքեր ուղարկելով օգնության:
Պետրեուսն ասել է, որ չի վախենում ԱՄՆ-ի համար անմիջական այն սպառնալիքից, որ նա, ամենայն հավանականությամբ «Ալ-Քաիդա»-ի եւ «Իսլամական պետության» ապահով ապաստան կդառնա: Փոխարենը, նա, որպես իրական սպառնալիք, մատնանշել է Աֆղանստանի փլուզման հետեւանքները:
«Հիշեք, թե ինչ տեղի ունեցավ, երբ Սիրիան հալվեց: Մենք նախկինում դա անվանում էինք «աշխարհաքաղաքական Չեռնոբիլ»,- հավելել է նա՝ անդրադառնալով բռնություններին, ծայրահեղականությանը եւ «փախստականների ցունամիին», որից տուժել են ոչ միայն հարեւան երկրները, այլեւ եվրոպական դաշնակիցները:
Պետրեուսը նշել է, որ իրավիճակը չի անցել անդառնալիի սահմանը, սակայն ասել է, որ «հսկայական ջանքեր» կպահանջվեն այժմ, երբ այն շրջաններում, որտեղ տեղակայված էին ամերիկյան զորքերը, թալիբներն են տիրում: