Հաճելի առիթով են հնչելու ակնածանքի, մեծարանքի, խոնարհման խոսքերը, հնչելու են սիրով, երախտագիտությամբ եւ ուղղվելու են ամենամարդասիրական մասնագիտություններից մեկը կյանքի ուղի ընտրած մտավորականի՝ Սիսիանի N2 հիմնական դպրոցի տնօրեն Հրանտ Մարտիրոսի Ազարումյանի հասցեին:
19 տարի առաջ էր, երբ Սիսիանի N2 դպրոց մտավ եւ տնօրենի ոչ դյուրին, բայց պատասխանատու գործին լծվեց Հրանտ Ազարումյանը եւ հենց առաջին իսկ օրվանից անթիվ-անհամար թելերով կապվեց դպրոցին, ձեռնամուխ եղավ կյանքի կոչել բազում ծրագրեր, դառնալ նոր, դպրոցանպաստ նախաձեռնությունների հեղինակ:
Հ.Ազարումյանն իր ողջ մանկավարժական գործունեության ընթացքում քայլել է հաստատակամորեն՝ ունենալով ուրույն ձեռագիր, անսասան կամք, ազնվություն, ճշտակատարություն՝ այս ամենը դարձնելով գործելաոճ, դարձնելով կենսակերպ:
Նրան ճանաչողները չեն դադարում զարմանալ Հրանտ Ազարումյանի՝ սիրած գործի նկատմամբ ունենցած նվիրվածությամբ, օգնել-աջակցելու պատրաստակամությամբ, լսել կարողանալու արվեստով, կրթօջախ ղեկավարելու վարպետությամբ…
Այո՛, հաճելի է բարձրաձայնել, որ Հրանտ Ազարումյանի ղեկավարման տարիներին դպրոցն ամրագրել է բազմաթիվ հաջողություններ: Ուրախությամբ կարելի է արձանագրել, որ այսօր էլ շարունակվում է հաջողությունների «շքերթը», շարունակվում է ձեռքբերումների շղթան համալրվել նորանոր օղակներով:
Ի վերջո, ո՞րն է Հ.Ազարումյանի ղեկավարած դպրոցի հաջողության գրավականը: Հաստատապես կարելի է ասել՝ նորի, առաջադիմականի, արդիականի՝ կրթօջախում ներդնելն ու կյանքի կոչելը, կրթական նոր ծրագրերին ապավինելն ու կյանքի կոչելը:
- Քանի կաս, ապրում ես, պետք է կարողանաս մի քար ավելացնել դպրոցաշինության վեր խոյացող շենքի ճակատին:
Մարդը ծերանում է, երբ նրա ստեղծագործական ոգին, սերն աշխատանքի նկատմամբ մարում է:
Դպրոցում անցկացրած յուրաքանչյուր օր նվեր է ինձ համար, քանի որ երեխաներից պարզապես սովորում եմ, - սիրում է կրկնել, հորդորել, ուսուցանել Հրանտ Ազարումյանը: