Մարզկենտրոնում շարունակվում են հայ ժողովրդի երկու մեծերի` Կոմիտասի եւ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակներին նվիրված ոգեկոչման միջոցառումները։ Նոյեմբերի 6-ին Կապանի արվեստի պետական քոլեջի Վահագն Ստամբոլցյանի անվան երգեհոնային դահլիճում տեղի ունեցավ նրանց հոբելյաններին նվիրված գրական-երաժշտական երեկո։ Միջոցառման առաջին մասում հնչեցին Կոմիտասի ստեղծագործությունները` «Չինար ես», (Իրինա Դավիդյան, Աշոտ Խաչատրյան, նվագակցող` Յանա Ստեփանյան), «Երեք պար (Ունաբի, Մարալի, Շուշիկի)», (դաշնամուր` Լիանա Ստեփանյան), «Կռունկ» (ջութակ` Արմենուշ Հովհաննիսյան, նվագակցող` Աստղիկ Գրիգորյան), «Ալ այլուղս»` (4-րդ կուրսի ուսանող Կարեն Սարջանյան, դասախոսներ` Աշոտ Խաչատրյան, Աստղիկ Գրիգորյան)։ Հնչեցին հատված Թումանյանի «Թմկաբերդի առումը» պոեմից մի հատված, «Հայրենիքիս հետ» բանաստեղծությունը, Կոմիտասի «Քո երազներում» բանաստեղծությունը (Կոմիտասը նաեւ բանաստեղծություններ է գրել)։
Երեկոյի երկրորդ մասում ուսանողները բեմադրեցին հատվածներ Հովհ. Թումանյանի «Անուշ» պոեմից, կատարվեցին խմբերգեր Արմեն Տիգրանյանի «Անուշ» օպերայից։