Կրակագծին ամենամոտ  գյուղի մարտական դիրքերում էինք. կապանյան այդ բնակավայրից իսկական հայրենապաշտություն է ծորում
«Սյունյաց երկիրը» շարունակում է այցելել Սյունիքի արեւելյան սահմանագլխի գյուղեր:
Այսօր գյուղերից երկուսի մարտական դիրքերում էինք, իսկ մինչ այդ հանդիպեցինք սահմանապահ գյուղի բնակիչների հետ:
...Գյուղի վրա աշնանային բազմերանգություն եւ անդորր  էր իջել: Տղաները դիրքերում են, իսկ ավելի տարեցները զբաղված են ամենօրյա հոգսերով:
Համայնքի ղեկավար Սեյրան Զաքարյանը խոսում է իրավիճակից. «Պատերազմի առաջին իսկ օրվանից ամբողջ գյուղով ոտքի ենք կանգնել, ովքեր ի վիճակի են զենք բռնելու, բոլորն էլ պատրաստակամություն են հայտնել զենք վերցնել եւ հայրենի եզերքը պաշտպանել, ընդհուպ՝ 70-ամյա տղամարդիկ: Նաեւ մի կին եկավ, ասաց՝ զինգրքույկ ունի, եթե անհրաժեշտություն լինի, ինքն էլ կկանգնի դիրքապահ տղաների կողքին: Գյուղում ոչ մի խուճապ չկա, բոլորը տեղում են, մանկահասակից մինչեւ ամենատարեցը, ապրում են, արարում են, հացի փուռն աշխատում է՝ ժողովրդին ու բանակին  հաց մատակարարելով, տղաների տրամադրությունն ու ոգին բարձր է, իրենց կյանքի գնով պատրաստ են հայրենի հողը պաշտպանել: Ինչ սկսել է պատերազմը, տարբեր վայրերում բնակվող համագյուղացիների հեռախոսազանգերը չեն դադարում. որը ցանկանում է միանալ դիրքապահներին, որը հետաքրքրված է , թե ինչով կարող է օգտակար լինել, մենք էլ անհրաժեշտ ցուցումներ ենք տալիս, նաեւ ասում, որ մեր հույսը մեզ վրա պիտի դնենք»:
Մյուս համայնքի ղեկավարը՝ Խաչատուր Բաղդասարյանը գործընկերոջ ասածին հավելում է, որ գյուղը մի մարդու նման մասնակցում է սահմանների պաշտպանությանը: Միայն անվտանգության նկատառումներից ելնելով՝ երեխաներին հանել են գյուղից: Կրակոցների ձայներ լսվում են հեռվից, ինչը չի կարող խաթարել գյուղի անդորրը...Խրամատները փորվել են, ամրաշինական աշխատանքները տարվում են, դիրքերի հերթապահությունը նորմալ է ընթանում:
Գյուղում մնացածները նաեւ հոգում են դիրքապահների սննդի մասին: Անուշ Գրիգորյանն ու Համեստ Հայրապետյանը, օրինակ, զբաղված են պանիր պատրաստելով: Տիկին Անուշն ասում է, որ չորս զավակից երկու որդին՝ Վարդան եւ Վահագ Պողոսյանները, գյուղի ինքնապաշտպանության մարտիկների հետ են, իրենք իրենց գյուղը չեն կարող թողնել ու հեռանալ, այդ մտայնությունը, եթե կուզեք՝ կամք անվանեք, ձեւավորվել է դեռեւս Արցախյան առաջին պատերազմի ժամանակ: 1993-ին նա երեխա է ունեցել: Նաեւ ասում է, որ թուրքն ուզում է իրենց ահաբեկել, բայց վախեցող չկա, նա հիշում է իր նախնիներին՝ Պատվական պապին, ով իրենց ձորը հեռու է պահել թուրքի ոտնձգություններից: