Կապանի N2 երաժշտական դպրոցի 2016-17 ուստարվա հաշվետու համերգը նվիրված էր կրթօջախի հիմնադրման 40-ամյակին:
Գործունեությունը սկսելով չափազանց սուղ պայմաններով՝ դպրոցն աստիճանաբար վերափոխվեց թե՛ արտաքնապես, թե՛ բովանդակությամբ եւ դարձավ դեռահասների գեղագիտական դաստիարակության օջախներից մեկը: Կրթօջախի կայացման գործում անուրանալի է հիմնադիր տնօրեն Լիաննա Հակոբյանի նվիրումը, նրա շնորհիվ մանուկներին հասու դարձավ գեղեցիկը զգալու եւ գնահատելու արվեստը: 1989-ին դպրոցի տնօրենությունը ստանձնեց շնորհալի երաժիշտ ու դաշնակահար Վարդան Սարդարյանը: Իսկ 1996-ից մոտ երկու տասնամյակ դպրոցը ղեկավարեց ժողովրդական նվագարանների վարպետ, հմուտ երաժիշտ Վարդան Քոչարյանը: Այժմ N2 երաժշտական դպրոցը պատվով շարունակում է մանկան հոգում գեղեցիկի հանդեպ սերմանելու ուխտի ճամփան՝ Գայանե Հարությունյանի ղեկավարությամբ: Իր գոյության տարիներին դպրոցն ունեցել է ավելի քան 950 շրջանավարտ, որոնցից շատերը դարձել են շնորհալի երաժիշտներ, հմուտ մանկավարժներ: Այսօր կրթօջախում դասավանդում է 23 մանկավարժ:
Մինչեւ հաշվետու համերգը սկսվելը դպրոցի տնօրենությունը պատվոգրի արժանացրեց դպրոցի հիմնադիր տնօրեն Լիաննա Հակոբյանին, Վարդան Սարդարյանին, Վարդան Քոչարյանին, ուսումնական գծով փոխտնօրեն Մայա Մելիքսեթյանին: Շնորհակալագրեր հանձնվեցին մի խումբ դասախոսների, հարգանքի տուրք մատուցվեց հանգուցյալ մանկավարժներ Լիլիթ Ավանեսյանի, Կարինե Խաչատրյանի, Թամար Հարությունյանի եւ Ռենա Աթաբեկովայի հիշատակին: Երախտագիտություն հայտնվեց Կապանի քաղաքապետ Աշոտ Հայրապետյանին՝ միջազգային եւ հանրապետական մրցույթներին սաների մասնակցությանն աջակցելու համար:
Հաշվետու համերգն ընդգրկուն էր. կրթօջախի սաներն ու մանկավարժները տարբեր երաժշտական գործիքներով հնչեցրին հայ, ռուս եւ արեւմտաեվրոպական կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, հայկական ժողովրդական երգեր: Համերգը եզրափակվեց կրթօջախի միացյալ երգչախմբի «Մուշ» ժողովրդական երգի կատարումով: