Կյանքից հեռացել է ՀՊՄՀ պրոֆեսոր Մարտին Գիլավյանը
Խորը վշտով տեղեկացնում ենք, որ կյանքից հեռացել է Վաչե Պարտիզունու անվան հայ նոր և նորագույն գրականության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր, բանասիրական գիտությունների դոկտոր Մարտին Գիլավյանը։
Մարտին Գիլավյանը ծնվել է 1947 թ․ փետրվարի 10-ին, Գորիս քաղաքում։
Միջնակարգ կրթությունը ստացել է Գորիսի Ակսել Բակունցի  անվան դպրոցում։
1969թ. ավարտել է Խաչատուր Աբովյանի անվան մանկավարժական ինստիտուտի բանասիրական ֆակուլտետը։
Աշխատել է Մասիսի «Նոր ուղի» և Գորիսի «Զանգեզուր» շրջանային թերթերում։
Հրատարակել է «Ռուսական սիմվոլիզմը և արևելյան պոեզիան» ու «Ժամանակը և պոեզիան» մենագրությունները, ինչպես նաև մի քանի տասնյակ հոդվածներ՝ նվիրված հայ-ռուսական գրական կապերին, Պ Սևակի, Հ Սահյանի, Վ Դավթյանի, Ռ Դավոյանի և 1960-70-ականների հայ բանաստեղծների ստեղծագործություններին։
1972 թվականից դասավանդում էր հարազատ բուհում՝ 1972-2000թթ.  ռուս և արտասահմանյան գրականության ամբիոնի դասախոս, 2000թ-ից հայ գրականության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի, 2013 թ-ից մինչ օրս՝ Վաչե Պարտիզունու անվան հայ նոր և նորագույն գրականության և նրա դասավանդման մեթոդիկայի ամբիոնի պրոֆեսոր:
1995-2011թթ. Մարտին Գիլավյանը եղել է ՀՊՄՀ բանասիրական ֆակուլտետի դեկան: Մինչ օրս  Մանկավարժական համալսարանի «Հայագիտական հանդես»-ի գլխավոր խմբագիրն էր, բազմաթիվ գիտական հոդվածների հեղինակ։
Իր գիտամանկավարժական ողջ գործունեությունը պրոֆեսորն անմնացորդ նվիրումով իրականացրել է հարազատ բուհում, կրթել և դաստիարակել բանասեր-մանկավարժների տասնյակ սերունդներ:
Բազմամյա գիտամանկավարժական գործունեության համար Մարտին Գիլավյանն արժանացել է մի շարք պարգևների։
Պրոֆեսոր Մարտին Գիլավյանի՝ վաստակաշատ մանկավարժի և գիտնականի հիշատակը վառ կմնա իր գործընկերների և ուսանողների սրտերում:
Մանկավարժական համալսարանի պրոֆեսորադասախոսական կազմը ցավակցում է Գիլավյանների ընտանիքին՝ Մարտին Գիլավյանի մահվան կապակցությամբ:
Մարտին Գիլավյանի հոգեհանգիստը տեղի կունենա ապրիլի 14-ին՝  ժամը` 17:30-20:00-
ին,  «Զոլեր» սգո սրահում՝ Շահումյանի գերեզմանատուն տանող ճանապարհին։ (Հասցե`Երևան, Գրիգոր Հասրաթյան փող., 25/3 շենք):