Լավրովը երաշխիքներ տվեց Ալիեւին
Բաքվում հունիսի 23-ի երեկոյան կայացել է Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի և Ալիևի հանդիպումը։ Ըստ Բաքվի զլմ-ների, Լավրովը նշել է, որ Մոսկվան պատրաստ է ամեն կերպ նպաստել 2020 թվականի նոյեմբերի 9, 2021 թվականի հունվարի 11 և նոյեմբերի 26-ի փաստաթղթերի իրագործմանը։
«Հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խումբը, մեր գնահատմամբ, որոշակի առաջընթաց ունի։ Մենք հայկական կողմի հետ քննարկում ենք այն հարցերը, որոնք պետք է համաձայնեցվեն։ Մենք ընդհանուր պատկերացում ունենք, թե ինչպես կարելի է ամենահարմարավետ ճանապարհով լուծել ավտոմեքենաների երթևեկությունը կազմակերպելու խնդիրը։ Ռուսաստանը կաջակցի այդ աշխատանքին մինչև արդյունքի հասնելը։ Հուսով եմ, որ դա տեղի կունենա շուտով», ասել է Լավրովը:
Ալիևն իր հերթին ասել է․ «Վստահ եմ, որ այն ջանքերը, որ մենք գործադրում ենք, դրականորեն կընդունվեն նաև հայկական կողմից, և երկարաժամկետ առճակատմանը վերջ կդրվի»։ Նա ասել է նաեւ, որ հաղորդակցությունների բացման և ադրբեջանական բեռների և քաղաքացիների համար Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետություն անարգել մուտք ապահովելու ուղղությամբ 2020 թվականի նոյեմբերի հռչակագրի կատարման գործնական քայլեր են պետք:
«Ընդհանուր առմամբ, իրավիճակի կարգավորման մեր հայեցակարգի շրջանակներում, կարծում եմ, որ հնարավոր կլինի գտնել շատ գործնական քայլեր, որոնք կնպաստեն դրան, և մենք, իհարկե, ակնկալում ենք նաև Ռուսաստանի Դաշնության գործուն ջանքերը Կովկասում կայուն խաղաղության կայացման գործում», ասել է Ալիևը:
Լավրով-Ալիեւ զրույցը վկայություն է, որ «եռակողմ կարգավորման» իմաստը Բաքվի համար հարմարավետ ճանապարհների եւ ռազմա-քաղաքական դիրքերի ստեղծումն է։ Լավրովը նաեւ ՀՀ անունից երաշխիքներ է տալիս, որ այդ հարցը արագ կլուծվի։ Բաքվի հարմարավետության մասին խոսում էր նաեւ ՀՀ նախագահը Մոսկվայում։ Նույնը վերաբերում է նաեւ այսպես կոչված սահմանազատմանը «մոսկովյան քարտեզներով»։