Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչները առանց ջեռուցման դիմակայում են սառնամանիքին. Human Rights Watch
Արցախի Հանրապետության բնակիչներն Ադրբեջանի կողմից վերահսկվող տարածքով անցնող գազատարի պատճառով 2 շաբաթվա ընթացքում 2-րդ անգամ սառնամանիքի պայմաններում մնացել են առանց ջեռուցման։
Այս մասին «Թվիթեր»-ի իր էջում գրել է «Human Rights Watch7-ի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի բաժնի փոխտնօրեն Գիորգի Գոգիան:
«Չեն աշխատում հացաբուլկեղենի բազմաթիվ խանութներ՝ առաջացնելով հացի սղություն: Գազի անջատումը վերաբերում է նաև ուսումնական հաստատություններին, այդ թվում՝ մանկապարտեզներին և դպրոցներին։ Նրանք մնում են փակ, քանի որ չեն կարող տաքացվել։ Շտապ քայլեր են անհրաժեշտ՝ հետագա հումանիտար ճգնաժամից խուսափելու համար»,- գրել է Գոգիան:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական կողմի ուղիղ միջամտության հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում կրկին դադարեցվել է գազամատակարարումը:
Հիշեցնենք նաև, որ Հայաստանի Հանրապետությունից Արցախ գնացող հիմնական գազատարի վնասման հետևանքով Արցախի ամբողջ տարածքը մարտի 8-ից զրկված էր գազամատակարարումից։ Այն վերականգնվել էր մարտի 18-ին, բնակիչներին բնական գազը հասանելի էր դարձել մարտի 19-ից: