«Լիլի Նարինյան» պարային-ստուդիան մնայուն հետք է թողնում
«Լիլի Նարինյան» պարային դպրոց-ստուդիան  գործունեությունը սկսել է 2020 թ. մարտի 1-ից: Պարային դպրոցում կրթություն են ստանում 100-ից ավելի աշակերտ: Պարային դպրոցն ունի վեց խումբ: Այսօր կխոսենք ավագ խմբի աղջիկների մասին: Այս երկու տարում պարային ստուդիան հետք է թողել ոչ միայն Գորիսի մշակութային կյանքում, այլև հանրապետության պարարվեստում:
Մասնակցել ենք մի շարք մրցույթ-փառատոների և գրանցել հաջողություններ:
Առաջինը եղել է Հայաստանի ազգային պարարվեստի միության կողմից կազմակերպված հայ պարարվեստի երախտավոր Աղասի Շաբոյանի 100-ամյակին նվիրված փառատոնը: Այնուհետև մասնակցել ենք միության կողմից կազմակերպված հայ պարարվեստի երախտավոր Վարդգես Ռաշիդյանի 100-ամյակին նվիրված «Պարատուն-2022» ամենամյա փառատոնին:
Մի քանի անգամ մասնակցել ենք Գյումրիում, Ծաղկաձորում կայացած «Հայրենի մշակույթ. համահայկական փառատոն» խորագիրը կրող փառատոնին: Մասնակցել ենք «Ուրախ մոլորակ» միջազգային փառատոնին, որտեղ մասնակցում էր հինգ պետություն, և հաջողվել է գրավել պատվավոր 2-րդ հորիզոնականը:
«Լիլի Նարինյան» պարային դպրոց-ստուդիան համագործակցում է «Թոփ մոդել Հայաստան» ասոցիացիայի հետ, և առաջին անգամ Գորիսի մշակութային կյանքում տեղի ունեցավ «Գորիսյան էսքիզներ» խորագիրը կրող նորաձևության ցուցադրությունը, որին մասնակցեց նաև սիրված երգչուհի Արփին: Մշակութային միջոցառումները մշտապես համեմվում են գեղեցիկ համերգային ծրագրերով, որի ապացույցն է Գորիսում կայացած համերգը՝ մասնակցությամբ սիրված երգչուհի Սիլվա Հակոբյանի:
2022 թ. նոյեմբերի 24-ին մասնակցել ենք Հայաստանի ազգային պարարվեստի միության կողմից կազմակերպված «Պարատուն» ամենամյա փառատոնին՝ նվիրված ՀՀ ժողովրդական արտիստ, պարարվեստի մեծ նվիրյալ Սուրեն Գյանջումյանի 90-ամյակին:
«Լիլի Նարինյան» պարային դպրոց-ստուդիայի խաղացանկը բազմաոճ է, ուսուցանվում է հայ ժողովրդական պար, դասական պար, այլ ժողովուրդների պարեր: