Սիրելի՛ սյունեցիներ, հավատացյալ ժողովուրդ, եղբայրներ և քույրեր
Աստծո գոհությամբ և ջերմագին զգացումներով լցված՝ Սյունյաց թեմից հղում ենք մեր բարի մաղթանքները Նոր տարվա և Տիրոջ միածին որդու Սուրբ Ծննդյան տոների առթիվ՝ մաղթելով եկեղեցանվեր և հայրենանվեր մշտանորոգ կորով ու ներշնչանք՝ հաղթահարելու մեր հայրենիքի առաջ ծառացած ծանր դժվարությունները:
Հիրավի, ողջ աշխարհը, բայց հատկապես մեր երկիրը անցնում են մութ փորձությունների միջով: Պատերազմ, համաճարակ, մարդկային ահռելի թվով կորուստներ, տառապանք, աղքատություն, ճնշումներ, հալածանքներ, ազգամիջյան ու ներազգային ցավոտ ու քայքայիչ թշնամություններ…. այս էլ երկրորդ տարին է՝ այս ամենը շարունակում է մնալ մեր կյանքի անբաժանելի մասը: Այդքան անհանգստություններին և անորոշություններին զուգահեռ, սակայն, Ամանորի խորհուրդն ու Քրիստոսի ծնունդը գալիս են հիշեցնելու, որ դաժան փորձություններով, մարտահրավերներով և մարդակային մեղքերով լի այս աշխարհում մենք միայնակ չենք: Այս առումով հատկապես Սուրբ Ծննդյան տոնը մեզ երբևէ տրված ամենամեծ նվերի կենդանի հիշողությունն է, ապացույցն այն բանի, որ Աստված մեզ հետ է: Քրիստոսի ծնունդը հույսի մեծ նվեր է: Ասված է. «Թող յոյսի Աստուածը լիացնի ձեզ ամենայն ուրախութեամբ եւ խաղաղութեամբ, որպէսզի Սուրբ Հոգու զօրութեամբ դուք յոյսով առատանաք» (Հռոմեացիներին 15:13):
Ուստի մեր սրտագին աղոթքն է, որ հույսի և մարդասիրության Աստված միշտ պահապան ու օգնական մնա մեր սուրբ եկեղեցուն և համայն ազգին, որպեսզի 2022 թ. բոլորիս արդար սպասամների իրագործման տարի լինի: