Լուկաշենկոն Փաշինյանին առաջարկել է չընդունել հապճեպ որոշումներ. Բելառուսի նախագահի մամուլի խոսնակ
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն հանգիստ է արձագանքել Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ նոյեմբերի 23-ին Մինսկում կայանալիք ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստին մասնակցելու մերժմանը։ Այս մասին հայտնում է ԲԵԼՏԱ բելառուսական լրատվական գործակալությունը՝ հղում անելով Բելառուսի նախագահի մամուլի քարտուղար Նատալյա Էյսմոնտը։
«Նախագահը հասկանում է, որ դա ցանկացած պետության ղեկավարի գործն է։ Հրավերն ուղղված է Հայաստանի վարչապետին, ինչպես նաև այլ պետությունների ղեկավարներին», - նշել է Էյսմոնտը։
Ըստ Բելառուսի նախագահի խոսնակի, Լուկաշենկոն Փաշինյանին առաջարկել է չշտապել, չընդունել հապճեպ որոշումներ, այլ լրջորեն մտածել հաջորդ քայլերի շուրջ, որոնք կարող են ուղղված լինել ապաինտեգրմանը:
Մինսկ չմեկնելու որոշման մասին Նիկոլ Փաշինյանը հայտնել է Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյին: Հեռախոսազրույցը, Կառավարության հաղորդմամբ, տեղի է ունեցել բելառուսական կողմի նախաձեռնությամբ:
Կրեմլից Հայաստանի վարչապետի որոշումն ափսոսանքով են ընդունել՝ պնդելով, թե ՀԱՊԿ ձևաչափը մնում է արդիական: Վլադիմիր Պուտինի խոսնակը շեշտել է, թե նման հանդիպումները շատ լավ առիթ են կարծիքներ փոխանակելու, դիրքորոշումները ճշգրտելու համար: