Լուկաշենկոյի հայտարարություններից հետո Բելառուսի դեսպանը կանչվել է Ղազախստանի ԱԳՆ
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի վերջին հայտարարություններից հետո Ղազախստանում Բելառուսի դեսպան Պավել Ուտյուպինը կանչվել է երկրի արտգործնախարարություն։
«Ղազախստանը վարում է հավասարակշռված և խաղաղ արտաքին քաղաքականություն՝ ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և միջազգային իրավունքի հիմնարար նորմերին համապատասխան։ Համոզված ենք, որ պետությունների միջև բոլոր տարաձայնությունները պետք է լուծվեն քաղաքական և դիվանագիտական ճանապարհով», - հայտարարել է Ղազախստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Մուրատ Նուրթլեուն՝ ընդգծելով՝ Ղազախստանի իշխանությունների վարած արտաքին քաղաքական կուրսը ներկայիս աշխարհաքաղաքական պայմաններում ապացուցել է իր արդյունավետությունը։
Ռուսական պետական "Россия" հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Լուկաշենկոն քննադատել էր հետխորհրդային մի քանի հանրապետությունների արտաքին քաղաքականությունը՝ նշելով, մասնավորապես, Ղազախստանը։
«Մենք չենք սեթևեթում, ինչպես մեր որոշ հետխորհրդային պետություններ։ Նրանք ուզում են Ռուսաստանից ինչ-որ բան վերցնել, բայց փոխարենը ոչինչ չեն տալիս։ Այդպես չի լինում։ Եկեք միասին լինենք, հեռու չէ ժամանակը, երբ դուք կգաք նույն Ռուսաստան և կխնդրեք աջակցություն և օգնություն, բա էլ ո՞ւմ եք դիմելու... Ղազախստանում ինչ-որ բան եղավ, ո՞ւմ դիմեց՝ Չինաստանի՞ն, Հնդկաստանի՞ն, Պակիստանի՞ն։ Ո՛չ, Մոսկվային և Բելառուսին։ Կես օրվա ընթացքում մեր ինքնաթիռներն [ՀԱՊԿ խաղաղապահները] արդեն այնտեղ էին ​», - ասել է Լուկաշենկոն։
Լուկաշենկոյի հայտարարությունների ֆոնին Երևանում է երեկ բողոքի ակցիա անցկացվել։ «Հանուն Հանրապետության» կուսակցության ներկայացուցիչները Բելառուսի դեսպանատան շենքի վրա ձվեր, լոլիկներ ու կարտոֆիլ են շպրտել։
Լուկաշենկոն նաև Հայաստանի իշխանությունների վարած քաղաքականությունն էր քննադատել, մասնավորապես, նշելով․ - «Ո՞ւմ են պետք հայերը մեզնից բացի։ Նրանք ոչ մեկին պետք չեն։ Թող իրենց տնտեսությունը զարգացնեն ու իրենց ունեցածի վրա կենտրոնանան։ Ի՞նչ Ֆրանսիա, ի՞նչ Մակրոն։ Վաղը Մակրոն չի լինի, և բոլորը կմոռանան այդ Հայաստանի մասին», - ասել էր Բելառուսի նախագահը։
Մինսկն էլ, ի պատասխան Բելառուսի դեսպանատան առջև կազմակերպված բողոք ակցիայի, արտգործնախարարություն է հրավիրել Հայաստանի ժամանակավոր հավատարմատարին։