Լուսիկ Ագուլեցու բնակարանը կվերածվի տուն-թանգարանի
Տունը, որտեղ երկար տարիներ ապրել և ստեղծագործել է ՀՀ մշակույթի վաստակավոր գործիչ նկարչուհի, ազգագրագետ Լուսիկ Ագուլեցին, նրա ընտանիքի անդամների նախաձեռնությամբ և «Ագուլեցի» հիմնադրամի աջակցությամբ կդառնա տուն-թանգարան:
Տուն-թանգարանի բացման հանդիսավոր արարողությունը տեղի կունենա ապրիլի 6-ին:
«Ներկայացվելու է այն ամենը, ինչ ստեղծել և հավաքել է Լուսիկ Ագուլեցին իր ստեղծագործական կյանքի ընթացքում: Ցուցադրվելու են նրա  կտավները, Ագուլեցու տարազները, արծաթյա իրերը, ամուսնու` քանդակագործ Յուրի Սամվելյանի աշխատանքները և այլ ցուցանմուշներ»,- մեզ հետ զրույցում պատմեց տուն-թանգարանի արտ-տնօրեն Նարինե Մադունցը:
Նրա խոսքով` տուն-թանգարանին կից բացվելու է արտ-սրճարան, որտեղ կներկայացվի հայկական մշակույթի կարևոր մաս կազմող խոհանոցն իր ամբողջ հարստությամբ ու բազմազանությամբ: «Մենք չենք ցանկանում, որ սրճարանը պարզապես սնվելու վայր դառնա.  մշակութային մթնոլորտ ենք ստեղծելու, որտեղ  կարող են լավ ժամանակ անցկացնել  ինչպես երիտասարդները, այնպես էլ միջին և ավագ սերունդների ներկայացուցիչները»,- շեշտեց նա:
Մադունցն ընդգծեց, որ տուն-թանգարանի հանդեպ հետաքրքրությունը մշտապես պահելու նպատակով թանգարանում և բակի սրճարանում ժողովրդական համերգներ, նկարչության, պարի և այլ վարպետության դասեր կկազմակերպեն:  Միջոցառումները կլինեն բազմազան ու հագեցած: Կանցկացվեն ֆիլմերի ցուցադրություններ, քննարկումներ:
Արտ-տնօրենը խոստովանեց, որ մեծ պատասխանատվություն են կրում Ագուլեցու և հայ ժողովրդի առաջ, քանի որ Ագուլեցին բոլոր ցուցանմուշները հավաքել էր, ստեղծել էր մշակութային արժեքներ սերունդներին փոխանցելու համար:  «Մենք  իրավունք չունենք այդ ամենը չցուցադրել»,-եզրափակեց Մադունցը:
Լուսիկ Ագուլեցին ծնվել է 1946 թվականի մայիսի 31-ին Նախիջևանի Ագուլիս քաղաքում: 1953 թվականին ընտանիքով տեղափոխվել է Երևան։ Սովորել է Երևանի Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստի ուսումնարանում: Ուսումնառության տարիներին արժանացել է  «Ավանգարդ» թերթի հատուկ մրցանակին։ Ագուլեցու կտավները գտնվում են Հայաստանի և արտերկրի թանգարաններում, մասնավոր հավաքածուներում։
Նա կյանքից հեռացել է 2018 թվականի հուլիսի 13-ին:
«Նկարչությունն ինձ օգնեց ծավալվելու մշակույթի տարբեր ճյուղերում, տեսնելու, ընկալելու և գնահատելու այն արժեքները, որոնք ստեղծել է մեր ժողովուրդը, ուստի ուսումնասիրում եմ ժողովրդական մշակույթը, հատկապես ազգային տոները, ծեսերը, տարազները»,-ասել է Լուսիկ Ագուլեցին: