Մագնիսական նոր փոթորիկ կհարվածի Երկրին. ինչո՞վ է դա վտանգավոր
Մասնագետները նշում են, որ մոլորակը արդեն այսօր կզգա վերջերս տեղի ունեցած արեգակնային բռնկման հետևանքները։
Արեգակի վրա X1.79 դասի հզոր արեգակնային բռնկում է տեղի ունեցել, ինչը կարող է Երկրի վրա գեոմագնիսական փոթորիկներ առաջացնել։ Այս մասին հայտնում է NOAA տիեզերական եղանակի կանխատեսման կենտրոնը։
Գիտնականների տեղեկություններով` Երկրի վրայով անցնող մագնիսական փոթորիկը բավականին ուժեղ կլինի՝ իր գագաթնակետին այն կմոտենա G2 դասին։
Բռնկումը ուղեկցվել է արևապսակային զանգվածի արտանետմամբ, որի մի մասը շարժվում է դեպի Երկիր։ Սա առաջիկա օրերին կարող է գեոմագնիսական փոթորիկների հանգեցնել։
Մագնիսական փոթորիկները կարող են ազդել մարդու առողջության և ինքնազգացողության վրա։ Արեգակնային ակտիվությունը կարող է ազդել եղանակի նկատմամբ բնածին կամ ձեռքբերովի զգայունություն ունեցող մարդկանց, ինչպես նաև տարեցների վրա։ Մասնավորապես, նրանք կարող են գլխացավեր, արյան ճնշման տատանումներ, քնի խանգարումներ, կենտրոնացման վատթարացում կամ տրամադրության փոփոխություններ ունենալ։