Մարդատար Boeing 737-ը կործանվել Է Ջակարտայից թռիչքից հետո
Հոկտեմբերի 29-ին աղետի Է ենթարկվել Lion Air ինդոնեզական ավիաընկերության ինքնաթիռը, որը Ջակարտայից մեկնել Էր Պանկալպինանգ: Այդ մասին հայտնել Է Reuters գործակալությունը հղում անելով Ինդոնեզիայի փրկարարական ծառայություններին:
Flightradar24 մոնիթորինգային ծառայության տեղեկատվության համաձայն՝ Ջակարտայից Պանկալպինանգ չվերթն իրականացնում Էր Boeing 737 MAX 8 ինքնաթիռը: Ըստ վերջին տվյալների՝ օդանավում եղել Է 188 մարդ, այդ թվում՝ անձնակազմի յոթ անդամները: Ինքնաթիռը ռադարների Էկրաններից անհետացել Էր թռիչքից 13 րոպե անց: Lion Air-ի ղեկավար Էդվարդ Սիրաիթը հրաժարվել Է մեկնաբանել իրադրությունը: «Ներկայում մենք չենք կարող մեկնաբանություններ տալ:
Մենք փորձում ենք հավաքել ամբողջ տեղեկատվությունն ու տվյալները»,- հայտարարել Է նա: Dekik պորտալը վկայակոչելով Որոնման ու փրկման ազգային գործակալության ղեկավար Մոհամադ Սայուգիի հայտարարությունը, հայտնել Է, որ Ինդոնեզիայի իշխանությունները երեք նավ ու ուղղաթիռ են ուղարկել ինքնաթիռի աղետի գոտի: Գործակալության ներկայացուցիչը հայտնել Է, որ փրկարարները գտել են մարդատար ինքնաթիռի կործանման վայրը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը: