Մայիսյան հաղթանակների տոն Գորիսում
Հայ ժողովրդի համար մայիս ամիսն առանձնահատուկ է թշնամու դեմ տարած նշանակալի հաղթանակներով:
Մայիսի 9-ը կրկնակի հաղթանակի օր է՝ Հայրենական մեծ պատերազմի հաղթանակ եւ Շուշիի ազատագրում:
Ամեն տարի այս օրն այլեւս եռատոն է մեր ժողովրդի համար, եւ միանգամայն արժե նորից ու նորից հիշատակել, երբեք չմոռանալ հայ քաջորդիների, մեր սուրբ նահատակների սխրանքները, հերոսական ժողովրդի վավերագիրը:
Մայիսի 9-ին Գորիսի՝ Մեծ հայրենականի եւ Արցախյան պատերազմի զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշահամալիրում տեղի ունեցավ հանդիսություն:
Տոնական միջոցառմանը մասնակցում էին Գորիս համայնքի ղեկավար Վաչագան Ադունցը, 1-ին բանակային կորպուսի հրամանատարի մարտական գծով տեղակալ, գնդապետ Ալեքսանդր Ցականյանը, բանակային կորպուսի սպաներ, ԵԿՄ Գորիսի տարածքային կառույցի նախագահ, փոխգնդապետ Սուրեն Բաղդասարյանը, Հայրենական մեծ պատերազմի վետերաններ, մինչեւ Բեռլին հասած 92-ամյա Հովհաննես Դաջունցը, 91-ամյա Երեմ Ճաղարյանը, Արցախյան պատերազմի ազատամարտիկ-վետերաններ, մեծաթիվ գորիսեցիներ, հյուրեր, դպրոցականներ:
Հոգու եւ սրտի, պարտքի եւ պատասխանատվության ներքին մղումով մարդիկ այստեղ էին եկել իրենց հարգանքի ու երախտագիտության տուրքը մատուցելու զոհվածներին, նրանց անմահ հիշատակին խոնարհելու ծաղիկներ:
Մեծ հայրենականում եւ Արցախյան պատերազմում զոհված հայորդիների հիշատակին ջերմ եւ սրտառուչ խոսք ասաց Գորիս համայնքի ղեկավար Վաչագան Ադունցը՝ շնորհակալություն հայտնելով պատերազմների վետերաններին, մայիսի 9-ը իրենց սխրանքներով կայացրած մարտիկներին:
Միջոցառմանն օրհնանքի խոսք ասաց Գորիսի տարածաշրջանի հոգեւոր հովիվ տեր Ահարոն քահանա Մելքումյանը:
Մայիսյան հաղթանակների առթիվ զորամիավորման բոլոր զինծառայողների անունից շնորհավորանքի խոսք ասաց 1-ին բանակային կորպուսի հրամանատարի մարտական գծով տեղակալ, գնդապետ Ալեքսանդր Ցականյանը:
Նա նշեց, որ հայ ժողովուրդը բազում արհավիրքների միջով է անցել: Ավարայրի ճակատամարտը դարեր անց իր ողջ հերոսականությամբ հառնեց Մեծ հայրենականում, այնուհետ՝ Արցախյան պատերազմում, որոնց մեր ժողովուրդը տվեց ամենաթանկը՝ իր բազմահազար զավակների արյունն ու կյանքը:
Գնդապետն առանձին անդրադարձավ նաեւ Շուշիի մարտերին, նրա 11 անմահ զոհերին:
Խաղաղ երկինք եւ ստեղծարար աշխատանք, առողջություն բարեմաղթելով պատերազմների մասնակից-վետերաններին, գորիսեցիներին, ողջ հայ ժողովրդին, գնդապետը հավաստիացրեց, որ հայոց բանակը մարտունակ է, աչալուրջ, պատրաստ է նոր ոտնձգության դեպքում թշնամուն վերջնական եւ ջախջախիչ հարված հասցնելու:
Գնդապետն իր խոսքն ավարտեց մեծն Նժդեհի խոսքով՝ «Քաջերի սահմանը նրանց զենքն է»:
1-ին բանակային կորպուսի ավագ սպա Վահրամ Հովհաննիսյանն ընթերցեց հրամանատար, գեներալ-մայոր Տիգրան Փարվանյանի շնորհավորական եւ շնորհակալական ուղերձը՝ ի նշանավորումն Հայրենական մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 72-րդ, Շուշիի ազատագրման 25-րդ տարեդարձերի:
Այնուհետ, հրամանատարի կողմից լավագույն զինծառայողներին գնդապետ Ցականյանը խրախուսեց շնորհակալությամբ եւ պատվոգրերով:
Ելույթներ ունեցան նաեւ Գորիսի տարածաշրջանի վետերանների խորհրդի նախագահ Խասան Հարությունյանը, տարածաշրջանի պատանի երկրապահների միության նախագահ Արթուր Հովսեփյանը, 60369 զորամասի գրադարանի վարիչ Հերմինե Առուստամյանը:
ԵԿՄ Գորիսի տարածքային կառույցի նախագահ, փոխգնդապետ Սուրեն Բաղդասարյանը հուշամեդալներ եւ պատվոգրեր հանձնեց պատանի երկրապահներին:
Տոնական միջոցառումը շարունակվեց քաղաքի Գուսան Աշոտի անվան մշակույթի կենտրոնի շնորհալի սաների համերգային կատարումներով, դրամատիկական թատրոնի դահլիճում ներկայացման ցուցադրմամբ:
Մայիսյան տոներին նվիրված միջոցառումը վարում էին քաղաքի մշակույթի կենտրոնի տնօրեն Արկադյա Մարդյանը եւ մեթոդիստ Նելլի Արզումանյանը: