Սիրելի՛ հայրենակիցներ, Հարգելի զինվորականներ
Այսօր Հայոց բանակի օրն է՝ այն հիմնական երաշխավորի, որը պաշտպանում է հայ ժողովրդի ապագան, ապահովում մեր պետության խաղաղությունն ու անկախությունը։
33 տարի առաջ ծնված տոնը ոչ միայն հիշեցնում է մեր պետության անցած փառավոր ուղին, այլև պատեհ առիթ հանդիսանում վերստին հպարտանալու մեր քաջարի զինվորներով, սպաներով, նրանց անկոտրում կամքով, գործած սխրանքներով: Հայկական բանակը մեր ինքնության, պետականության և արժանապատվության խորհրդանիշն է:
Հիրավի պատմական 1992 թվականի հունվարի 28-ը դարձավ շրջադարձային օր, երբ անկախացած, դեռևս մանուկ Հայաստանի Հանրապետությունն ունեցավ իր անվտանգության գլխավոր երաշխավորը: Հայոց բանակը ծնվեց, ապրեց և կայացավ իր կենսունակության աղբյուրի՝ հայ ժողովրդի նվիրումի, հավատի և համառության շնորհիվ:
Հայ ժողովրդի անմնացորդ սերն իր բանակի նկատմամբ, հայորդիների նվիրվածությունն ու անձնազոհությունը դարձան այն ամուր հիմքը, որի վրա կառուցվեց հայոց երկրի անվտանգության անխորտակելի պատվարը:
Խոնարհվում ենք բոլորի հիշատակի առջև, ովքեր իրենց կյանքը նվիրեցին հայրենիքի պաշտպանության սուրբ գործին: Նրանց թվում են նաև մեր բազմաթիվ համերկրացիներ, ովքեր նույնպես անմահացան, իսկ նրանց սխրանքները դարձան մեր երախտապարտ ժողովրդի հիշողության անբաժանելի մասը: Մենք պարտավոր ենք հավերժ հիշել և գնահատել նրանց անձնազոհությունը՝ արժանապատվորեն շարունակել անավարտ մնացած գործը:
Սիրելի՛ հայրենակիցներ, մեծարգո զինվորներ և սպաներ: Այսօր, առավել քան երբևէ, մեզ անհրաժեշտ է լինել միասնական, զորեղ և պատրաստ մեր Հայրենիքի առջև ծառացած ցանկացած մարտահրավերի դիմակայմանը: Հայկական բանակը ոչ միայն մեր սահմանների, այլև մեր ազատության, մեր ապագայի պաշտպանն է: Այս օրը ևս մեկ հնարավորություն է բարձրաձայնելու մեր երախտիքն ու հպարտությունը հայ զինվորների, մեր որդիների նկատմամբ, ովքեր անձնվիրաբար պաշտպանում են հայրենի հողն ու խաղաղությունը:
Վստահ լինենք, որ միասնականության և խիզախության ոգին երբեք չի լքի մեզ: Հայոց բանակը հավերժ կմնա մեր պետության ամրության հիմնասյունը,մեր ժողովրդի արժանապատվության և հպարտության աղբյուրը:
Նժդեհն է ասել առյուծածին մայրերին: Մեր ողջ հասարակության խոնարհումը՝ ձեզ՝ հերո՛ս զինվորների հերո՛ս մայրեր:
Ես հավատում եմ այսօրվա սերնդի ազնվությանը, քաջությանը, հայրենասիրությանը: Որպես համայնքի ղեկավար, որպես հայրենիքի նվիրյալներից մեկը,վստահեցնում եմ, որ միշտ ձեր կողքին ենք՝ սահմանին թե թիկունքում, պատերազմական թե խաղաղ օրերին:
Շնորհավոր տոնդ, Հայոց փառապա՛նծ բանակ:
Շնորհավոր տոնդ, հայ զինվոր ու հրամանատար: