Մեղրիից Ջուլֆա տանող ճանապարհին զբոսաշրջային նոր ենթակառուցվածքներ կստեղծվեն
Այցը Սյունիքի մարզ ճանաչողական բնույթ է կրել՝ մասնագետներին հնարավորություն տալով գործնական նոր ծրագրեր մշակել։
Մեղրի համայնքի ղեկավար Բագրատ Զաքարյանը հանդիպել է Իրանի «Արաս» տնտեսական գոտու կազմակերպության Մշակույթի և զբոսաշրջության փոխնախագահ Մոհսեն Մոհամմադ Զադեի հետ։ Նրանց ուղեկցել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության հյուպատոսարանի աշխատակիցը։
Փոխնախագահ Մոհսեն Մոհամմադ Զադեն նշել է, որ գլխավոր նպատակներից է հնարավորինս հեշտացնել ՀՀ քաղաքացիների մուտքը ԻԻՀ։ Կստեղծվեն հարմարավետ հյուրանոցային կեցության և երթևեկության միջոցներ զբոսաշրջիկների համար։
Առաջարկվել է տեղադրել ցուցանակներ Մեղրիից Իրան տանող ճանապարհի երկայնքով, որում պատկերված կլինեն Ջուլֆա քաղաքի պատմական հուշարձանները (գրանցված են ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ցանկում) ։ Դա կնպաստի բնակչության և զբոսաշրջիկների տեղեկացվածության բարձրացմանը, նաև առևտրից զատ՝ նրանք կարող են այցելել և մոտիկից ծանոթանալ հայկական հուշարձաններին մյուս կողմում։
Ըստ իրանական կողմի՝ պլանավորվում է հաջորդ տարի հոկտեմբեր ամսին կազմակերպել 4-օրյա «Նռան» փառատոն երկու կողմերում՝ և՛ Մեղրիում, և՛ Ջուլֆայում։ Մեղրի համայնքի ղեկավարը նշել է, որ Մեղրին նախկինում ունեցել է նման փառատոն։
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Մոհսեն Մոհամմադ Զադեն տեղեկացրել է, որ նախատեսում են հատուկ ծառայություններ դեկտեմբեր ամսվա և Ամանորի համար։
ՀՀ քաղաքացիներն անվճար կերպով Մեղրի-Նորդուզ անցակետից կտեղափոխվեն Ջուլֆա, որը մոտավորապես 1 ժամ հեռավորություն ունի անցակետից։