Մեղրիում՝ խմելու ջրի մաքրման ժամանակակից կայան․ դարձյալ Ազատ Գասպարյանի ձեռագիրն է
Մեղրին հայտնի է իր ջրային պաշարներով։ Բայց հատկապես ամռանը տարածաշրջանի ամենասուր հիմնախնդիրը խմելու և ոռոգման ջուրն է։ Իսկ խմելու ջրի որակի վերաբերյալ բողոքներ քանիցս լսել ենք․․․ Այդ վաղեմի խնդիրը, կարծեք, լուծում է ստանում Մեղրու ճանապարհաշինարարների ջանքերով։
Ճանապարհաշինական աշխատանքներից զատ՝ «Մեղրու ճանապարհների շինարարություն և շահագործում ձեռնարկություն» ՍՊ ընկերությունը մասնագիտացել է նաև սոցիալ-մշակութային-պաշտպանական կառույցների շինարարության մեջ: Իսկ ընկերության տնօրեն Ազատ Գասպարյանի մասին  բարեկամաբար ասում են՝ նրա ձեռագիրն ամենուր է (խոսքը շինարարական աշխատանքների մասին է)։
2025-ը ևս նշանավորվեց ընկերության կողմից սոցիալական մի կարևոր օբյեկտի կառուցումով ու շահագործմամբ։
Ինչևէ, 2023 թ երկրորդ կեսին ընկերությունը Լիճք գյուղի տարածքում գտնվող հին մաքրման կայանի կողքին սկսեց նորի կառուցումը՝ նախագծային արժեքը 1 միլիարդ 300 միլիոն դրամ։ Մեղրիում խմելու ջրի նոր մաքրման կայան ունենալու խնդիր վաղուց էր ծագել։
Կայանն այժմ վայրկյանում  80 լիտր ջուր կարող է մատակարարել Մեղրի քաղաքին։
Բացի դրանից՝ Լեհվազ գյուղում կառուցվել է օրվա կարգավորիչ ջրամբար, որտեղ պիտի ջուրը մանրէազերծվի։
Բանը միայն շենքը չէ, կայանը հագեցած է արդիական սարքավորումներով, որոնց պարագայում մարդկային միջամտությունը հասցված է նվազագույնի։
Նոր սարքավորումների տեղադրումն ու մոնտաժումն իրականացրել են հատուկ հրավիրված  մասնագետները:
«Մեխանիզմների միջոցով կարգավորվում են ջրի ելքն ու մուտքը, եթե ջրի մաքրության հետ կապված խնդիր է լինում, ազդանշաններն իսկույն ահազանգում են», - պարզաբանում է ընկերության տնօրեն Ազատ Գասպարյանը, ով նաև մանրամասներ է ներկայացնում կառույցի շինարարության ժամանակ օգտագործված շինանյութերի, տեղադրված սարքավորումների մասին։
Շրջելով նորակառույց մաքրման կայանի  հարկաբաժիններով՝ համոզվում ես, որ քիչ բան է մնում անելու: Բացի այդ՝ աչք են շոյում նոր տեղադրված սարքավորումները:
Մաքրման կայանի պետ Մուշեղ Ղարագյոզյանը ներկայացնում է կայան մտնող ջրի «ճանապարհորդությունը»։
– Ջուրը խառնարանից անցնում է դեպի ֆիլտրեր, մաքրվում։ Եթե ջուրը պղտոր է լինում, օգտագործվում է ալյումինի սուլֆատ և կիր, որոնց շնորհիվ պղտորվածությունը նստվածք է տալիս, պարզ ջուրը ևս մի անգամ մղվում է դեպի ֆիլտր, ևս մի անգամ մաքրվում, նոր միայն շարունակում ճամփան դեպի սպառող, - մանրամասնում է մեր զրուցակիցը, նաև հավելում, որ գարնանային պղտորումների ժամանակ կարող են անհրաժեշտ քանակության ջուր մատակարարել սպառողին։
Ընդհանրապես ջրի քանակությունը պայմանավորված է տարվա եղանակով: Ձմռանը նվազում է՝ կապված մերձակա աղբյուրների սառցակալման հետ, իսկ ամռանն ավելանում է, թեպետ այդ տարեշրջանում ջրօգտագործումը բնակչության կողմից ավելի մեծ չափեր է ընդունում:
Ընկերության արտադրության գծով փոխտնօրեն Սևակ Սարգսյանն էլ փոխանցում է, որ կայանի տեխնոլոգիական հատվածն ավարտին է հասցվել, մնում է էլեկտրական միացումները կատարել և քլորի դոզատորը տեղադրել։
Այսքանից հետո վերապահությամբ կարելի է ասել, որ սպառողին որակյալ ջուր է մատակարարվելու, քանզի մաքրման կայանից մինչև սպառող հասնող խողովակաշարն անցկացվել է անցյալ դարի 70-ական թվականներին, և ոչ միայն ջրի կորուստներն են անխուսափելի, այլև հինգ տասնամյակ ու ավելի վաղեմություն ունեցող խողովակներով հոսելով, չի բացառվում, որ ջուրն ինչ-որ չափով կորակազրկվի։
Ուրեմն և՝ Մեղրիում շարունակում է օրակարգային մնալ մաքրման կայանից մինչև Մեղրի քաղաք ձգվող խողովակաշարի նորացումը,  ինչը, կարծում ենք, կզբաղեցնի պատկան մարմինների ուշադրությունը: