Մեր բանակը կարիք է ունենալու ժամանակակից տեխնոլոգիաների, որոնք լինելու են շատ թանկ. մենք հնարավորություն ունենք դրա մի մասը ինքներս ստեղծել. ՀՀ նախագահ
28.01.2019 15:03
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր լրագրողների հետ զրույցում շնորհավորեց բոլորին բանակի օրվա առթիվ: «Բանակը ինչ-որ իմաստով մեր ազգային զինանշանն է, մեր ազգային սիմվոլն է քանի որ մեզ նման երկիրը պարփակում է իր մեջ բանակին, և բանակը դառնում է  առանցքային գործոններից մեկը: Ինձ համար բանակը նաև յուրաքանչյուր երիտասարդի համար կյանքի մի էտապ է»,- ասաց նա և նշեց, որ բանակը ամենապարզ արտացոլումն է մեր կյանքի, և եթե մեր կյանքում կոռուպցիա կա, միանգամից բանակում տեսնում են:
Հարցին, թե արդյոք մտահոգիչ է համարում, որ տարվա ընթացքում 63 մահ է գրանցվել բանակում, և որոշակի աճ կա անցած տարվա թվերի համեմատ, Արմեն Սարգսյանն ասաց.    «Երբ հանդիպում եմ պաշտպանության նախարարի հետ, քննարկում եմ այդ հարցերը, առավել ճշգրիտ թվեր գիտեմ: Մեր հասարակությունը, հայությունը պետք է սկզբունք որդեգրի, որ նույնիսկ մեկ մահը հսկայական ազգային ողբերգություն է»,- ասաց նա:
Ինչ վերաբերում է Կառավարության կառուցվածքի փոփոխությանը և ռազմարդյունաբերության նախարարության ստեղծմանը, Արմեն Սարգսյանն ասաց. «Թե ինչպիսին պետք է լինի Կառավարության կառուցվածքը, վարչապետի և Կառավարության գործն է, և վստահ եմ, որ մեր վարչապետը մտածում է, որ առավել էֆեկտիվ լինի իր կառավարությունը: Եթե ինձանից խորհուրդ հարցնեն, ես իմ խորհուրդը կտամ»,- ասաց նա և նշեց, որ այդ հարցում իր անձնական փորձառությունը և պատկերացումներն ունի:
«Մի բան հստակ է, որ լուծումը միայն կառուցվածքային չի լինելու, այլ ըստ էության: Այսինքն՝ մենք պետք է գիտակցենք, որ մեր բանակը կարիք է ունենալու ամենաժամանակակից տեխնոլոգիաների, որոնք լինելու են շատ թանկ, բայց մենք հնարավորություն ունենք դրա մի մասը ինքներս ստեղծել»,- ասաց նա և նշեց, որ դա, իհարկե, ժամանակ է պահանջելու:
Ինչ վերաբերում է գերտերությունների հնարավոր արձագանքին, ՀՀ նախագահն ասաց. «Ես չեմ կարծում, որ մեծ տերությունները խնդիր են դնում, որ Հայաստանը նոր տեխնոլոգիա չարտադրի: Այն լուծումները, որոնք ես առաջարկում եմ, ընդհակառակը, ոչ թե գերտերությունները կարգելակեն, եթե մենք որևէ արժեքավոր գաղափար, նոր զինատեսակ ստեղծենք, այլ ես հավաստիացնում են, որ բոլոր մեծ տերությունները մեզանից կգնեն»: