«Արաս» ազատ տնտեսական գոտու ներկայացուցիչները հանդիպել են Սյունիքի զբոսաշրջային բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ
Կապան քաղաքում՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության հյուպատոսարանում, հյուրընկալվել էր Իրանի «Արաս» ազատ տնտեսական գոտու պատվիրակությունը՝ մշակույթի և զբոսաշրջության փոխնախագահ Մոհսեն Մոհամմադ Զադեի գլխավորությամբ։ Միջոցառումը, որին մասնակցում էին մարզի զբոսաշրջության և հյուրանոցային-հյուրատնային բիզնեսով զբաղվող անձինք, նպատակ ուներ քննարկել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող խնդիրներ, ինչպես եւ նպաստել զբոսաշրջության զարգացմանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ Կապանում ԻԻՀ գլխավոր հյուպատոս Մորթեզա Աբեդին Վարամին ներկայացրեց հյուպատոսարանի հիմնադրումից ի վեր իրականացված միջոցառումները։ Ցուցադրվեցին տեսաֆիլմեր, որոնցով ներկայացվեցին «Արաս» ազատ տնտեսական գոտու զարգացման ուղղությունները, ներդրումային հնարավորություններն ու ներուժը տարբեր բնագավառներում՝ տնտեսության, գիտության, կրթության, մշակույթի, լոգիստիկայի, զբոսաշրջության։
Մոհսեն Մոհամմադ Զադեն մանրամասնեց, որ Հայաստանի քաղաքացիների համար հատուկ ծառայություններ են նախատեսված դեկտեմբեր ամսում՝ Ամանորի նախապատրաստության հետ կապված։ Մասնավորապես՝ նախատոնական առեւտրի կամ զբոսաշրջության համար այդ օրերին ԻԻՀ այցելողները Մեղրի-Նորդուզ անցակետից կտեղափոխվեն Ջուլֆա քաղաք։
Բանախոսը նաև խոսեց «Արաս» ազատ տնտեսական գոտու  մերձակայքում եւ տարածքում գտնվող ճարտարապետական հուշարձանների մասին։ Ջուլֆա քաղաքում, օրինակ, գոյություն ունեն ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում գրանցված և միջազգային ճանաչում ստացած չորս հուշարձան, որոնցից երեքը հայկական սրբավայրեր են։ Վերջինը, որ գրանցվեց այս տարի, Խոջա Նազարի անունը կրող  իջևանատունն է, որը, ըստ պատմական տվյալների, կառուցվել է Նազար անունով մեծահամբավ հայ առևտրականի կողմից։ Այդ հուշարձանները, անկասկած, մեծ հետաքրքրություն կհարուցեն հայ զբոսաշրջիկների շրջանում։
Մոհսեն Մոհամմադ Զադեն համոզմունք հայտնեց, որ առաջիկայում ավելի շատ զբոսաշրջիկներ կհյուրընկալվեն Ջուլֆայում և առհասարակ Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում։
Վերջում աղանդերի սեղանի շուրջ հյուրերն ու հայ գործընկերներն անկեղծ զրույց ունեցան՝ շարունակելով քննարկումը հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ։