Մեր նպատակը խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է. Նիկոլ Փաշինյան
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում բանակցային գործընթացի ամբողջ նպատակը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու հանգրվանին հասնելն է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային Ժողովում Կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Լենա Նազարյանի հարցին, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը Հայաստանին առաջարկում է կնքել խաղաղության համաձայնագիր և այս դեպքում որն է Հայաստանի պատասխանը։
Փաշինյանն էլ պատասխանեց, որ Հայաստանն էլ Ադրբեջանին է առաջարկել և առաջարկում կնքել խաղաղության պայմանագիր։
«Սա նոր բան չէ: Մինչև այսօր էլ, մեզնից առաջ էլ գոյություն ունեցած բոլոր բանակցային փաթեթներում բանակցային գործընթացի նպատակը խաղաղության պայմանագրի կնքումն է»,-ասաց վարչապետը։
Երկրի ղեկավարը նշեց, որ իր համար տարօրինակ է, երբ Ադրբեջանն ասում է, թե իրենք Հայաստանին առաջարկում են խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, իսկ Հայաստանից արձագանք չկա: Ըստ վարչապետի՝ Հայաստանից ոչ միայն արձագանք կա, այլև տասը անգամ այս մասին խոսել են, այնպես չէ, որ դա Ադրբեջանի նախաձեռնությունն է:
«Երբ մենք խոսում ենք բանակցային գործընթացը լիարժեք վերականգնելու մասին, և երբ ներգրավված ենք բանակցային գործընթացի մեջ, մեր նպատակը խաղաղության պայմանագրի ստորագրումն է, որին պետք է նախորդի խաղաղության պայմանագրի տեքստի համաձայնեցումը: Դա բավականին ծավալուն գործընթաց է, և մենք երբեք չենք հրաժարվել այդ աշխատանքը կատարելուց և, ընդհակառակը, միշտ էլ պատրաստակամություն են հայտնել և դա համարում ենք նաև մեր օրակարգը»,-եզրափակեց Փաշինյանը: