Մեր տեսածը «դրոնային ցեղասպանություն» է, փորձում են Արցախի բնակչությանը բնաջնջել. գերմանացի պատգամավորները՝ Արցախում
Գերմանիայի Բունդեսթագի մի շարք պատգամավորներ այցելել են Արցախ եւ սեփական տեսածի հիման վրա համոզվել, որ ադրբեջանաթուրքական դաշինքն ավերածություններ է գործում խաղաղ բնակչության շրջանում:
«Դա մեծ հանցագործություն է մարդկության նկատմամբ: Մենք կոչ ենք անում աշխարհի խորհրդարաններին՝ ոչ միայն խոսել, այլեւգործել, պատժամիջոցներ կիրառել Արցախի վրա հարձակվող երկրների ու նրանց զենք մատակարարողների նկատմամբ»,- ասել են պատգամավորները:
Ըստ նրանց,  գերմանական մամուլը ճիշտ չի լուսաբանում Արցախում տեղի ունեցած բռնությունները:
Լայնթագի պատգամավոր Անդրեաս Քյոլիցի խոսքով, եթե պարզվի, որ Ադրբեջանն իրոք միջազգային վարձկան ահաբեկիչների է օգտագործել Արցախի դեմ պատերազմում, ապա Ադրբեջանը պետք է ճանաչվի միջազգային ահաբեկչության գլխավոր դերակատարներից մեկը։
Նրանք եղել են Շուշիում ու Ստեփանակերտում եւ նշում են, որ Ադրբեջանը Թուրքիայի օգնությամբ հարձակվել է եկեղեցու վրա, տեսել են, որ խաղաղ բնակիչների շենքեր են ռմբակոծվել, թեպետ այդ կողմերում որեւէ ռազմական օբյեկտ չի եղել:
Բունդեսթագի պատգամավորները մարդկության համար մեծ հանցագործություն են որակել Թուրքիայի օգնությամբ Ադրբեջանի օրականացրած հանցագործությունները՝ կոչ անելով միջազգային պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի նկատմամբ:
Բունդեսթագի պատգամավոր Շտեֆեն Քոյթերը Արցախում իրենց տեսածը որակեց որպես «դրոնային ցեղասպանություն»՝ հավելելով, որ ակնհայտ է Ադրբեջանի կողմից արգելված զինատեսակների օգտագործումը:
«Շատ կարևոր է արձանագրել, որ սա փոքր կոնֆլիկտ չէ, այլ մեծ պատերազմ։ Մենք այստեղ ենք, որ եվրոպացիներին ցույց տանք իրականությունը։ Ուզում ենք փորձել լուծում գտնել Արցախի համար։ Մենք մտածում ենք, որ Մինսկի պրոցեսը չի գործելու։ Շատ մարդիկ դեռ պետք է հասկանան որն է խնդիրը Արցախի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև։ Մեր աչքերով ենք տեսել, որ խաղաղ բնակավայրերն են հրթիռակոծել, օգտագործել են միջազգային արգելված զենքեր»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ մտավախություն ունեն, թե հնարավոր է այստեղ նոր ցեղասպանություն կատարվի։
«Հիմա փորձում ենք արտերկրում բնակվողներին ցույց տալ, որ այստեղ փորձում են Արցախի բնակչությանը բնաջնջել, մենք փորձում ենք այնպես անել, որ աշխարհում բոլորը տեղեկանան իրականության մասին, դրա դեմ սկսեն քայլեր ձեռնարկել։ Մենք ուզում ենք, որ այս պատերազմը սանձազերծած կողմերի նկատմամբ սանկցիաներ կիրառենք»,-նշեց Քոյթերը:
Պատգամավորները վստահեցրել են, որ պատրաստ են խաղաղությանն ուղղված քայլեր ձեռնարկել: