Գորիսի  Գուսան Աշոտի անվան մշակույթի տանը գրողների միության Սյունիքի մասնաճյուղը կազմակերպել էր գորիսեցի բանաստեղծուհի Դուխիկ Հայրապետյանի 10-րդ գրքի շնորհահանդեսը: Ինչպես  նախորդ ժողովածուներում, այնպես էլ այս գրքում,  որ կրում է   «Լույսի հարմոնիա» վերնագիրը, զետեղված ստեղծագործությունները մտերմիկ զրույց են ընթերցողի հետ, ու նաեւ ընթերցողին հիշեցնում են՝ օտար ափերում հորովել չկա, եկեք հայրենիք: Հայրենի բնաշխարհի յուրաքանչյուր քարը, թուփը, ժայռը, աղբյուրը, ձորը դարձել են նրա ստեղծագործությունների «հերոսները»: Հայրենի լեռնաշխարհին սիրահարված բանաստեղծուհին ընդգծված սիրով է ներկայացնում հարազատ լեռնաշխարհը, հպարտանում, որ այս լեռնաշխարհն իր ծննդավայրն է:
Այս գրքում զետեղված ստեղծագործությունները նույնպես աչքի են ընկնում գեղարվեստական պատկերների առատությամբ, որոնք անտեղի չեն եւ գալիս-լրացնում-ամբողջական են դարձնում նրա ասելիքը:
Դուխիկ Հայրապետյանի ստեղծագործությունները նվիված են հայրենիքին, մորը, զավակին: Եվ բոլոր ստեղծագործություններից սեր ու բարություն է հորդում՝ վարակելով ընթերցողին:
«Լույսի հարմոնիա» գրքում զետեղված են նաեւ Դուխիկ Հայրապետյանի արձակ ստեղծագործությունները: Նրա հերոսներն իրական մարդիկ են, որ հանդիպել ու հանդիպում ենք  կյանքում:
Գրքի շնորհահանդեսին ելույթ ունեցան նրա գրչակից ընկերները: Նրանք նշեցին, որ Դուխիկ Հայրապետյանն անընդհատ ստեղծագործում է, ապացուցում, որ գրողը չգրել չի կարող: Դա նաեւ նրա մարդկային տեսակն է: Նա նաեւ գրողի այն տեսակն է, որ անթաքույց կերպով ձգտում է  լայնացնել իր անվան տարածությունը, հիշատակ թողնել, գնահատվել ընթերցողի կողմից, ճանաչված լինել իր ժողովրդի կողմից:
Շնորհահանդեսի ժամանակ Գուսան Աշոտի անվան մշակույթի տան երգիչները բանաստեղծուհուն 10-րդ գրքի առթիվ շնորհավորեցին իրենց կատարումներով:
Միջոցառման ժամանակ ընթերցվեցին Դուխիկ Հայրապետյանի ստեղծագործություններից:
Գրքի շնորհահանդեսի ժամանակ  Դուխիկ Հայրապետյանին   հանձնվեց  Գորիսի համայնքապետարանի շնորհակալագրի, որին նա արժանացել է  հերթական գրքի լույս ընծայման առթիվ: