Միացյալ Նահանգները ոգեշնչված է Հայաստանում տեղի ունեցած զարգացումներով, խաղաղ հանգուցալուծմամբ. Ռիչարդ Միլս
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ դեսպանատունը պատրաստ է ձեւավորումից հետո աշխատել Հայաստանի նոր կառավարության հետ եւ շարունակել գործընկերությունը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, մայիսի 9-ին Հաղթանակի զբոսայգում լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլսը:
Նրա խոսքով՝ Միացյալ Նահանգները, ամերիկյան կառավարությունը, Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը ոգեշնչված են Հայաստանում տեղի ունեցած զարգացումներով, խաղաղ ընթացքով եւ հանգուցալուծմամբ: «Մենք շնորհավորում ենք պարոն Փաշինյանին վարչապետի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ: Ժամանակն է, որ կառուցվեն կամուրջներ, թուլացվի լարվածությունը եւ կառուցվի այն նոր Հայաստանը, որը պահանջում եւ որի համար փողոց էին դուրս եկել այդքան մեծ թվով մարդիկ»,-ասաց Միլսը՝ հավելելով, որ առաջիկա օրերի, ամիսների ընթացքում դեսպանությունը կաշխատի նոր կառավարության հետ՝ տեսնելու, թե ինչով Միացյալ Նահանգները կարող է օգտակար լինել Հայաստանում կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ժողովրդավարության ամրապնդմանը , ավելի ազատ տնտեսության ձեւավորմանը:
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանը շնորհավորական խոսք հղեց նաեւ մայիսի 9-ի հետ կապված: «Սա այն օրն է, երբ մենք տոնում ենք աշխարհի միավորումը ֆաշիզմի դեմ պայքարում՝ ժողովրդավարությանն ուղղված գործունեությամբ: Ամերիկյան ժողովուրդը երբեք չի մոռանա այն զոհողությունները, որին գնացել են այն ժամանակ Խորհրդային հանրապետությունները, որոնց թվում էր նաև Հայաստանն այս պայքարում»,-հավելեց նա: