Մոռանալ անցյալը, կնշանակի նորից վերապրել այն
«Կապանի ակումբագրադարանային միավորում» ՀՈԱԿ-ի աշխատակցուհիների ուժերով ստեղծվել է տեսաերիզ «Սարդարապատից Արցախ. հայոց պատմության արտացոլանքը գրքերում» խորագրով: Մայիսի 27-ին ՀՈԱԿ-ի էլեկտրոնային գրադարանում տեղի ունեցավ տեսաֆիլմի շնորհանդեսը: ՀՈԱԿ-ի տնօրեն Մարինե Հարությունյանը բացման խոսքում մանրամասնեց իրենց իրականացրած նախագիծը. «Մոռանալ անցյալը, ասել է թե կտրել արմատները և թյուրիմացաբար հույս ունենալ, որ ճյուղերը նորից կվերընձյուղվեն դեպի երկինք: Մոռանալ անցյալը, կնշանակի նորից վերապրել այն: Ուստի փորձել ենք վերակենդանացնել ոչ վաղ անցյալի` 100-ամյա պատմության դրվագները` Սարդարապատից մինչև 44-օրյա պատերազմ»:
Տեսաֆիլմը նկարահանվել է Բաղաբուրջի և Գարեգին Նժդեհի հուշահամալիրներում, վայրեր, որոնք ուխտատեղի են կապանցիների համար:
Նկարահանումների ժամանակ ընթերցվում են Հարություն Թուրշյանի «Սարդարապատի ճակատամարտը», Գարեգին Նժդեհի «Բանտային կյանք. նամակներ գրառումներ», Վազգեն Սարգսյանի «Ոգու փորձություն», Գոհար Մարտիկյանի «Ապրելու բանաձևը», Արտեմ Վարդանյանի «Գիրք անմահաց» և այլ ստեղծագործություններից, ինչպես նաև հատվածներ «Սյունյաց երկիր» թերթի՝ «Քաջազուններ սյունյաց» հատուկ համարից: Էկրանին հընթացս ցուցադրվում էին դրվագներ «Գարեգին Նժդեհ» ֆիլմից: Իսկ վավերագրական կադրերը վերակենդանացնում էին մերօրյա պատերազմից դրվագներ:
Տեսաֆիլմի ցուցադրությունից հետո մտքերի փոխանակում ծավալվեց, տեղի ունեցավ քննարկում, որին մասնակցեցին տարբեր մասնագիտությունների և տարիքի տեր մարդիկ: