Նահատակ մարտիկ՝ Հովհաննես Խաչատրյան
Մարդն ապրում է այնքան, որքան նրան հիշում են: Հայրենիքի համար նահատակված զինվորի հիշատակը նրա ժամանակակիցներն են ապրեցնում: Կապանի Աշոտավան թաղամասի ակումբ-գրադարանում անկյուն է ձեւավորվել, որտեղ անձնական իրեր կան եւ երկու լուսանկար՝ Սենիկ Մարտիրոսյան, ով անհետ կորած է համարվում Արցախյան առաջին պատերազմի օրերից եւ Հովհաննես Խաչատրյան՝ մերօրյա պատերազմի նահատակ:
Բայց հունիսի 14-ի գլխավոր իրադարձությունը դեպի թաղամաս բարձրացող ճանապարհի հատվածում էր, որտեղ Աշոտավանի բնակչության նախաձեռնությամբ Հովհաննես Խաչատրյանի հիշատակը հավերժացնող հուշաղբյուրի բացում տեղի ունեցավ: Միջոցառմանը մասնակցում էին Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանը, սերժանտ Հովհաննես Խաչատրյանի մարտական հրամանատարները եւ զինակիցները՝ նաեւ Արցախի Հանրապետությունից ժամանած, նրան դասավանդած մանկավարժները, մոտակա թաղամասի բնակիչները: Հուշաղբյուրի բացման խոսքով եւ Տերունական աղոթքով հանդես եկավ Վահանավանքի հոգեւոր հովիվ տեր Ավետիք քահանա Մարտիրոսյանը:
Այնուհետեւ միջոցառումը շարունակվեց Կապան համայնքի «Ակումբագրադարանային միավորում» ՀՈԱԿ-ի էլեկտրոնային գրադարանում, որտեղ ներկայացվեց սերժանտ Հովհաննես Խաչատրյանի կարճատեւ կյանքի դրվագները, նաեւ ցավալի փաստը, որ նա զոհվեց հրադադարից ժամեր անց: Հովոյի անմիջական հրամանատար, կապիտան Երվանդ Ավագյանը նշեց, որ Խաչատրյանը գրագետ մարտ էր վարում՝ իր հետեւից տանելով ջոկի տղաներին: Հնչեցին հայրենասիրական երգեր ու բանաստեղծություններ:
Հիշատակդ անմար, հայրենիքի զինվոր: