Նիկոլ Փաշինյանն իմ թեզերը կործանեց. Լևոն Տեր-Պետրոսյան
«Փաշինյանին 100 անգամ ասել եմ՝ հրապարակիր Ղարաբաղի վերաբերյալ բոլոր փաստաթղթերը։ Իր ձեռքի տակ են»,- լրագրողներին ասաց ՀՀ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ պատասխանելով հարցին,  թե ինչո՞ւ  չի ընդունում Նիկոլ Փաշինյանի բանավեճի հրավերը։
Հարցին՝ դա՞ է նախապայմանը, եթե հրապարակի, կգնա՞ բանավեճի, նա պատասխանեց. «Հրապարակի, արդեն վեճը վերջացած կլինի, որովհետև ամեն ինչ ասված է այնտեղ»։
Դիտարկմանը, որ Նիկոլ Փաշինյանն ամեն ինչ մանիպուլացնում է, կարող է հրապարակելուց հետո մեղքն իր վրա գցի, ՀՀ առաջին նախագահն արձագանքեց. «Թող գցի»։
Լրագրողի մեկ այլ դիտարկմանը՝ ասում են «Փաշինյանը ձեր հոգեզավակն է, դուք եք նրան սնել», Տեր-Պետրոսյանն ասաց. «Ուրիշներն են ասում, ես ասե՞լ եմ իմ հոգեզավակն է։ Իմ կողքին այնքան մարդ էր կանգնած»։
Ինչ վերաբերում է 2018-ին Փաշինյանի՝ իշխանության գալուն, Լևոն Տեր-Պետրոսյանն ասաց. «Դա այնպիսի մի փոթորիկ էր... Մարդը հաջողեց։ Մարդն ինչ նպատակ դրել էր, հասավ դրան։ Լավ ու վատ չեմ ասում, ինքը հասավ իր նպատակին»։
Հարցին՝ «ասո՞ւմ են ձեր թեզերն է կրկնում» Արցախի հարցում, առաջին նախագահը պատասխանեց. «Այդ թեզերն ինքը կործանեց Ստեփանակերտում՝ հայտարարելով «Արցախը Հայաստան է և վերջ» ու պատերազմ բերեց։ Այդ թեզերը կորցանեց»։
Մեկ այլ հարցի՝ «ասում են Փաշինյանը ձեր խաղաղության օրակարգի թեզերով է առաջ գնում», Լևոն Տեր-Պետրոսյանը պատասխանեց. «Կեղծ համեմատություն է, ոչ մի կապ չունի ղարաբաղյան հարցում իմ քաղաքականությունըւ իր քաղաքականության հետ։ Բացարձակապես, ոչ մի կապ չունի»։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանը նեց, որ ստեղծված իրավիճակից ելք կա. «Ելք միշտ կա»։