Նվիրված էր հաշմանդամների միջազգային օրվան
Կապանի N3 հատուկ կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Մենք շողերն ենք արեւի» խորագրով ցերեկույթ` նվիրված ՄԱԿ-ի կողմից 1992թ, դեկտեմբերի 3-ին հռչակված հաշմանդամների միջազգային օրվան: Հանդիսությանը մասնակցում էին Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը, փոխմարզպետներ Գոռ Թադեւոսյանը, Հերմինե Համբարձումյանը, Կապանի համայնքապետ Գեւորգ Փարսյանը, Կապանի հոգեւոր հովիվ տեր Վահան քահանա Հեբոյանը: Մինչ միջոցառումը սկսելը Սյունիքի մարզպետը շրջեց կրթօջախում, ծանոթացավ ուսման եւ հանգստի պայմաններին, իսկ դահլիճում՝ սաների ձեռքի աշխատանքներին:
Կրթահամալիրի տնօրեն Մարինե Ղազարյանը հակիրճ ներկայացրեց օրվա խորհուրդը՝ տեղեկացնելով, որ ունեն 76 սան, ովքեր առանձնահատուկ խնամքի կարիք ունեն եւ սովորում են անհատական ուսուցման պլանով: Սովորողների մի մասն ընդգրկված է հատուկ արհեստագործական հոսքում, որտեղ սովորում են կարպետագործի եւ խոհարարի մասնագիտություն: Բացի այդ՝ շնորհալի սաների ձեռքի աշխատանքները ներկայացվում են ցուցահանդես-վաճառքների, որից գոյացացած շահույթը նպատակամղվում է կրթահամալիրի բարեկարգմանը: Սաների առօրյան հետաքրքիր դարձնելու նպատակով անցկացվում են բազմազան միջոցառումներ: Իր խոսքում տնօրենն անդրադարձավ ցավոտ խնդրի. դա կրթահամալիրի առջեւում վերգետնյա հետիոտնային անցումի կառուցումն է, քանի որ այն գտնվում է միջպետական ճանապարհի հարեւանությամբ: Ներկաների՝ կրթահամալիրի մասին պատկերացումն ամբողջացավ նրա պատմությանն ու անցած ուղու մասին տեսաֆիլմով:
Այնուհետեւ սաները հանդես եկան ասմունքով ու երգով, ներկայացրին փոքրիկ բեմադրություններ, ցուցադրեցին իրենց հմտություններն ու կարողությունները: Նրանց համար նվերներ էր պատրաստել «World vision» կազմակերպությունը: Կրթահամալիրում վերջերս փոփոխություններ են կատարվել, մասնավորապես, ավելացել են թեքահարթակները, որոնք կառուցվել են «ԷՍԷՖԷԼ» ՍՊԸ-ի եւ «Հուսո երիցուկ» հասարակական կազմակերպության ջանքերով: Իսկ Սյունիքի մարզպետ Հունան Պողոսյանը կրթահամալիրին նվիրել է ժամանակակից վարժասարքեր: